مسجد حسینیه اعظم زنجان تلفیقی از هنر و عشق
1399/36/27

اصولا مکانهای مذهبی یا به واسطه پیکر مطهر پیامبر ، امام و یا امامزاده و یا به دلیل مدفن بودن علمای دینی و بزرگان مورد توجه قرار دارد و یا به دلیل معماری و قدمت این آثار ، شاید مسجد حسینیه اعظم زنجان تنها محلی باشد که نه به واسطه قدمت بنا و نه به دلیل جای دادن پیکر بزرگان دینی ، بلکه به دلیل اهمیت روحانی و علاقه شدید مردم و صد البته توجهات خاصه سید الشهداء به این اندازه مورد توجه عاشقان  قرار دارد.

قدمت این مسجد کمتر از 300 سال بوده و مدفن هیچ یک از بزرگان نبوده و نیست اما اخلاص موجود در مردم و موسسین این مسجد و توجه امام حسین و ائمه به قدری بوده که این مسجد به یکی از مکانهای روحانی و استثنایی برای قشر مذهبی کشور تبدیل شده است .

همه ساله در ایام ماه محرم و به خصوص دهه اول محرم شاهد حضور پر شور مردم از شهر و استانهای دیگر است. 

سادگی و خلوص مراسمات این حسینیه باعث شده تا مردم ارتباط عمیقی با آن برقرار کنند به گونه ای که سال هاست که در ایام مختلف سال حتی در ایام جشن و شادی بسیاری از مسافرین برای زیارت و بازدید از این مسجد به شهر زنجان سفر می کنند.

حسینیه اعظم زنجان بیشتر به‌خاطر دسته‌ای که هرسال در هشتمین روز ماه محرم  ( یوم العباس ) دارد مشهور است. این دسته حرکت خود را از محل حسینیه اعظم شروع می‌کند و معمولاً همزمان با اذان مغرب به امامزاده ابراهیم پایان می‌یابد.

جمعیت این دسته افزون بر ۵۰۰ هزار نفر است .

 مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۸۷ با شماره ثبتی ۱۰ به عنوان دهمین مورد از میراث معنوی ثبت ‌شده در ایران است.

بنا به اسناد موجود حسینیه اعظم فقط در یک سال و در مسیر حرکت این دسته نزدیک به ۱۳ هزار راس قربانی تقدیم حسینیه گردید و بعد از مناء در مکه دومین قربانگاه بزرگ جهان اسلام لقب گرفته است.

در مورد تاریخ تاسیس این حسینیه اطلاعات دقیقی در دسترس نیست طبق مدارک و اسناد موجود قدیمی ترین سند مربوط به این حسینیه مربوط به اهدا یک زنگ و لوازم دیگر از جمله شیپور و کشکول است که به سال 1114 هجری قمری مربوط است اما طبق شنیده ها زمان ساخت حسینیه باید بسیار پیش تر از اینها باشد.

مطمئناً اگر در روز هشتم محرم در شهر زنجان بوده باشید متوجه حال و هوای عجیب شهر می شوید تمام شهر بدون استثنا آماده حضور در دسته عزاداری می شوند هر کسی از هر گوشه شهر نزدیکی های ساعت 2 بعد از ظهر خود را به میدان انقلاب و یا روبروی مسجد حسینیه اعظم می رساند .

می توان با جرات گفت بعد از حضور در دسته عزاداری احساسی خواهید داشت که شاید در هیج جای ایران این احساس را نمی توانید تجربه کنید . اگر از شهر زنجان بازدید کردید حتما برای بازدید از این حسینیه اقدام کنید مطمئن باشید فضای روحانی این محل شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.