مناطق گردشگری شهر سلطانیه در استان زنجان
1399/28/01

 

در این مقاله تلاش می شود تا مناطق گردشگری شهر سلطانیه واقع در استان زنجان را به اختصار به همراه تصویر معرفی کنیم و طی مقالات آتی تک تک این مناطق را به تفصیل معرفی خواهیم نمود.

شهر سلطانیه که یکی از شهرهای تاریخی استان محسوب می شود مراکز تاریخی و تفریحی بسیاری دارد که برای هر گردشگری ارزشمند و قابل توجه خواهد بود ولی متاسفانه بسیاری از این مناطق را حتی ساکنین خود زنجان نمی شناسند و نام مناطق آشنا نیست.

نام قدیم سلطانیه قبل از مغولان شهر دیاز ( شرویاز ) نامیده می شد که احتمالاً نام « ویر» - نام روستای گردشگری در سلطانیه - از آن گرفته شده است.

این شهر تاریخی که به دلیل محدودیت ها در ساخت و ساز توسط میراث فرهنگی بافت قدیمی خود را حفظ نموده است یکی از شهر های توریستی ایران است که در ایام تعطیل به خصوص نوروز گردشگران بسیاری را سمت خود می کشاند. و بیشتر این گردشگران به خاطر بنای معروف آجری – گنبد سلطانیه – به این شهر می آیند.

بنای تاریخی بزرگترین گنبد آجری جهان گنبد سلطانیه

این گنبد را که سلطان محمد خدابنده به نیت جابه جابی قبر حضرت علی (ع) از نجف به سلطانیه دستور ساختش را صادر نمود و وقتی با مخالفت ها روبرو شد خود وی را بعد از فوتش درسردابه ی این گنبد تدفین کردند.

این بنا که طی ده سال ساخته شده است ویژگی هایی شاخصی دارد که دوست دارم در اینجا به طور اختصار بیان شود تا به عظمت این گنبد و معماری ویژه آن پی ببرید.

گنبد سلطانیه از نظر ارتفاع به عنوان سومین گنبد جهان شناخته می شود.

این گنبد با وزن ۱۶۰۰ تن به مدت بیش از ۷۰۰ سال همچنان پابرجا ایستاده و تنها ۸ سانتی متر نشست داشته است.

جالب تر آنکه  معماران بنای معروف تاج محل در هند و کلیسای جامع فلورانس در ایتالیا از گنبد سلطانیه الهام گرفته اند و توانسته اند بنایی ماندگار در تاریخ بسازند.

گنبد سلطانیه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این گنبد از قسمت های مختلفی از جمله سردابه و تربت خانه  و ورودی اصلی تشکیل شده است که در مقالات آتی حتما به تفصیل بیان خواهد شد. به همه توصیه می کنم حداقل یک بار از این بنای زیبا وعظیم دیدن کنند.

     

 

آرامگاه شیخ براق یا چلبی اوغلی

این آرامگاه که متعلق به عارف مشهور زمان سلطان محمد خدابنده، شیخ براق بابا از بزرگان مسلک مولویه و از خاصان دربار در دوره ایلخانی است. مقبره ی وی که از نظر باستان شناسی . زیبایی اهمیت ویژه ای دارد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و می توانید از تصاویر آن به زیبایی و معماری آن کمی پی ببرید.

  

معبد داش کسن (اژدهاتو)

 معبد صخره‌ای داش‌کسن که به معنای سنگ تراشیده یا بریده سنگ است . در این معبد که سه غار نسبتار عمیق در کوه ایجاد کرده اند دارای کنده کاری های زیبایی بر روی سنگ است که از بین تمام کنده کاری های زیبایی که دارد طرح دو اژدها که به صورت قرینه روبروی هم قراردارند به چشم می خورد که از معدود طرح های اژدها در ایران است که تاثیر فرهنگ تأثیر فرهنگ مغولستان و چین را در عصر ایلخانان ر ایران نشان می‌دهند.

  

 روستای تاریخی ویر

این روستا که از روستاهای تاریخی با مکان های دیدنی است اخیرا جزو روستاهای گردشگری استان محسوب می شود و جاذبه های زیبای آن گردشگران را به بازدید از این روستا دعوت می کند. زیبایی خدادای این روستا رودی است که این روستا را به دو نیم تقسیم کرده است و روستا به صورت خطی در اطراف این روستا گسترش پیدا کرده است.

مردمان این روستا با غذاهای محلی و خوشمزه و صنایع دستی زیبای خود به استقبال گردشگران می روند و رسم میهمان نوازی ایرانیان را به گردشگران داخلی و خارجی به نمایش می گذارند.

   

چمن طبیعی سلطانیه

چمن طبیعی سلطانیه بخشی از فلات زنجان و ابهر را شامل می‌شود. علت این سر سبزی و چمن سلطانیه که طبیعت گران زیادی را به خود جذب می کند، بر اساس تحقیقات زمین‌شناسان وجود خاک سفید در عمق ۲۰ متری این محدوده است که مانع از نفوذ آب به اعماق زمین می‌شود و در نتیجه، عمل آبیاری چمن به گونه‌ای طبیعی و پیوسته انجام می‌شود.

در این مراتع که اسب های زیادی پرورش می دهند و برای جذب توریست مکانی برای اسب سواری نیز در ایام تعطیل قرار داده اند تا گردشگران همزمان با لذت بردن از طبیعت از ورزش مفرح اسب سواری هم بهره ببرند.

     

بقعه ملاحسن کاشی

ملا حسن کاشی عالم نویسنده و شاعر اهل کاشان بود و معروف به حسن کاشی در آملرشد و نمو یافت. وی از بزرگترین شعرای زمان خود بود که هیچ‌گاه مدح شاهان را در شعر های خود وارد نکرده است و شعرهای او همگی در مدح ائمهٔ اطهار (ع) به‌‌ویژه حضرت‌امیر‌المؤمنین علی (ع) بوده است.   وی بعد از حج و زیارت کعبه و حرم پیامبر (ص) به زیارت حرم امیر‌المومنین (ع) در نجف مشرف شد و در آنجا قصایدی در مدح آن حضرت سرود. حسن کاشی در زمان سلطان محمد خدابنده  به سلطانیه رفت و در همان‌جا درگذشت و قبرش در سلطانیه می‌باشد. از آثارش: “الانشاء” ، در ادب و حکمت و شعر؛ “هفت‌بند” یا “العقود‌السبعهٔ” ، شامل هفت قصیده در مدح امیر‌المؤمنین(ع) که در نجف سروده است؛ “دیوان” شعر.

آرامگاه ملاحسن کاشی در نزدیکی گنبد سلطانیه،جای گرفته است. آرامگاهی که توسط شاه طهماسب یکم به افتخار ملاحسن کاشی عارف قرن ۱۴میلادی بنا شده‌است. تکمیل معماری داخلی بنا توسط فتحعلی‌شاه قاجار در دوران قاجار و قرن ۱۹اُم میلادی انجام گرفته‌است. مقبره مولانا حسن کاشی مطابق با الگوی مقبره سازی عصر صفوی ساخته شده یعنی ساخت بنا یا پلان هشت ضلعی که در نمای داخلی تبدیل به فضای چلیپایی میگردد . توضیحات بیشتر را در مقاله های آتی به صورت جدا گانه به رشته تحریر در خواهد آمد.