قیدار دیاری تاریخی و زیبا برای گردشگری
1399/13/08

 

شهر قیدار که یکی از شهر های استان زنجان ومرکز شهر ستان خدابنده می باشد، دارای طبیعتی بکر و آب و هوایی سرد در زمستان ها و پاییز می باشد.

شهر قیدار از آثار و بناهایی که دارد مشخص می شود که جزو شهر های تاریخی استان است. از جمله آثار تاریخی قیدار می توان به سفالینه های قرمزرنگ سلطان‌آبادی، که در تپه نور‌آباد قرار دارند و موجب رونق اقتصادی و فرهنگی این منطقه در قرن هفتم و هشتم هجری قمری شده اند، نام برد.

شهر قیدار را می توان به عنوان سرزمین غارها نیز نام برد چرا که با داشتن دو غار کشف شده ی زیبا و خاص در جهان توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند.

بقعهی قیدار نبی

قیدار نام یکی از پیامبران الهی است که آرامگاهش در این شهر قرار دارد. او را از فرزندان حضرت اسماعیل و نیای سی ام حضرت محمد دانسته اند. بقعه ای که در این شهر ساخته اند مزار این پیامبر گرامی در آن قرار دارد و علما مطرح نیز این مزار را تائید نموده اند. مردم از جای جای کشور برای زیارت این پیامبر الهی می آیند. این بقعه در زمان بلغار خاتون زن غازان خان تخریب و مجدداً در سال ۷۱۹ قمری احداث شد. در تاریخ ۱۳۱۹ قمری این بقعه توسط شخصی به نام امیر جهانشاه خان افشار مرمت گشت.

  

                          
 

غار کتله خور
غار کتله خور که به بهشت پنهان در دل کوه تشبیه شده است یکی از زیباترین و بی نظیرترین غار های ایران و جهان می باشد.

این غار .تقریبا هم قدمت غار علیصدر تشخیص داده شده است و احتمال می دهند انتهای غار به علیصدر ختم شود شباهت های زیادی بین غار کتله خور و علیصدر وجود دارد ، با این تفاوت کهغار کتله خور غاری است خشک با آهک های بسیار خالص تر از غار علیصدر. به همین علت شفافیت و عبور نور زیباتری را از قندیل ها در غار شاهد خواهید بود. البته این غار در مراحل اولیه تشکیل خود غاری آبی بوده‌است که دراثر انحلال آبی گاهی اوقات توده‌های عظیمی از سنگ‌ها از توده اصلی جدا شده‌اند، تشکیل طبقات متعدد این غار باعث شده‌است که آب به طبقات زیرین نفوذ کرده و عملاً غار تبدیل به غار خشکی گردد.

غار کتله خور از سه طبقه تشکیل شده است که تنها یک طبقه آن ،  به اندازهی حدود ۲ کیلومتر مسیر مستقیم قابل بازدید عموم است و به این قسمت بخش تفریحی غار گفته می شود این مسیر تنها یک سوم کل غار است. قسمت اصلی آن دالانی است طبیعی که جهت برگزاری مراسم مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، البته این دالان هیچ گونه راه خروجی به بیرون نداشته و راه خروجی آن به صورت مصنوعی کنده شده اما خود دالان کاملاً طبیعی است.

ورودی غار یک دهلیز ۴۰۰۰ متری با سقفی کوتاه و چند دهلیز فرعی است. پس از دهلیز فرعی یک دالان وسیع با سربالایی ها و نیزگودال های خشک قرار دارد که با دوشاخه ۵۰ متری ادامه پیدا می کند و پس از عبور از یک سربالایی به تالار وسیعی پوشیده از چکنده و چکیده و ستون می رسد. وجود چشمه‌های آب بسیار زلال در اطراف این غار و حفره‌های متعدد طبیعی هم از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این غار است. در غارکتله‌خورمی‌توان تجمع‌های متفاوتی مشاهده کرد که یکی از این تجمع‌های زیبا و جالب‌توجه استالاگمیت‌هایی است که بسیار شبیه عروس و داماد هستند و به همین اسم نامگذاری شده‌اند. این غار در طول ۱۲۰ میلیون سالی که از عمرش می‌گذرد دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده‌است که برخی طبیعی و برخی هم مصنوعی بوده‌است. از تغییرات طبیعی این غار می‌توان شکستگی‌های حاصل از زمین‌لرزه‌ها، گسل‌خوردگی‌ها، لغزش‌ها و ریزش‌ها را نام برد.

 

       

 

در ضمن غار به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم کرده اند. بخش ورزشی آن تنها قابل استفاده ی غارنوردان و صخره نوردان است و حدود ۴ کیلومتر است که البته هنوز انتهای آن کشف نشده است.

زرین غار

از جاهای دیدنی قیدار می توان به زرین غار که به نام‌های زرین رود، زرین آباد و دودزا نیزمعروف است اشاره کرد. بر اثر وقوع زلزله‌ در سال ۱۳۸۴ در استان زنجان این غار توسط مردم کشف شد. این غار از نوع غارهای خشکی است که در طول آن چند دریاچه ، چشمه‌های آب سرد و قندیل‌ هایی در حال رشد وجود دارند. این غار فعلا برای بازدید عموم آماده نشده است و فقط کوهنوردان و غارنوردان حرفه ای با تجهیزات کامل می توانند از این غار بازدید کنند. و برای غار نوردان لذت یک غار نوردی بکر و ماجراجویانه ی زیبا یی را به همراه خواهد داشت.

دریاچه سد کرسف

این سد در دوره ساسانیان در مسیر رود شور منتهی به قزل اوزن ساخته شده است. البته این سد در دوره قاجار مرمت شده است. دریاچه پشت سد طبیعت اطراف این منطقه را سرسبز و زیبا و مکانی مناسب برای تفریح و گردشگری نموده است.

نزدیک این سد بقایای شکارگاه امیر جهانشاه خان افشار، بزرگ ایل افشار، قرار دارد که زیبایی گردش در این منطقه را تکمیل می نماید.

 

مسجد جامع سجاس

اگر در شهر سجاس قدم بزنید در شهر به مسجدی برخورد خواهید کرد که زیبایی و قدمت آن چشم را به خود خیره خواهد کرد. این مسجد که به عنوان مسجد جامع شهر سجاس مورد استفاده قرار می گیرد. در داخل مسجد چهار کتیبه بر روی دیوار حکاکی شده است که کتیبه ساقه گنبد با خط نسخ، کتیبه فیلپوش‌ها با خط ثلث و کتیبه دیگری که متن سوره تبارک بر روی آن نوشته شده است. کتیبه سوم زیر کتیبه فیلپوش‌ها قرار دارد که با عرض پنجاه متر دورتادور مسجد را به آیات قرآن زینت داده است.

امید است با سفر به شهرستان خدابنده، شهر قیدار و دیدن مکانهای معرفی شده یک سفر خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.