معبد داش کسن بنایی ایرانی چینی
1399/44/22


مهمترین مکان های تاریخی که نشانگر فرهنگ و هنر مذاهب مختلف و پیشینیان ما می باشند، پرستشگاه ها هستند. این معبد که جزو آثار تاریخی ایران می باشد و قدمتی 700 ساله دارد، می توان با آن تاریخ را مرور کرد.

داش کسن اصطلاحی است ترکی به معنای «سنگ بر» یا «سنگ تراش». این معبد بنایی است که به قبل از دوران اسلام برمی گردد. در فلسفه ی ساخت این معبد اختلاف هایی وجود دارد. به نقلی این قسمت از سلطانیه به دلیل سنگی بودن و وجود معدن سنگ، سنگ ها را برش داده و سنگ های بزرگ را از این مکان به اطراف شهر جهت استفاده  به عنوان حصار سلطانیه انتقال می داده اند که در اثر گذشت زمان فضای لازم جهت دخمه سازی ایجاد شده است و با انجام تغییرات کوچکی این مکان را به معبد تبدیل نموده اند. گفته می شود این بنا در زمان ایلخانان و قبل از اسلام آوردن مغولان در ایران، به دستورالجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده  بنا گشته است. ساخت این بنا نیمه کاره رها گشته است و کسی علت دقیق این موضوع را نمی داند. از احتمالاتی که می دهند بعد از اسلام آوردن مغولان در ایران ساخت معبد رها شده است.

ترکیب شگفت انگیز هنر و معماری ایرانی و مغول در این معبد مشاهده می شود. این بنا یکی از بی نظیرترین پرستشگاه های سنگی ایران است که نمونه مشابه آن در هیچ کجای کشور مشاهده نمی شود. دورتادور معبد داش کسن با یک دیوار سنگی محصور شده است. این دیوار از تخته سنگ‌های بزرگی که از معادن سنگ همان اطراف آورده اند، ساخته شده‌.

این معبد از طاق ها با نقوش اسلیمی و نیز ایوان های بلند و محوطه ای با سنگ های تراشیده و یک دست ساخته شده است . در بین این بناها دو اثر سنگ تراشی اژدها که روبروی هم قرار گرفته اند این معبد را ویژه تر ساخته است و رد پای هنرمندان چین در ایران را نمایش می دهد که در ایران جزو بناهای نادر با طرح اژدها است. به همین علت این معبد را «معبد اژدها» نیز می نامند. امروزه برای آنکه این سنگ تراشی بر اثر فرسایش و باد و باران تخریب نگردد آن را در جعبه ی مستطیلی شیشه ای قرار داده اند تا هم بازدیدکنندگان بتوانند این طرح ها را ببینند و هم برای آیندگان کمتر دچار تخریب شود. مساحت محوطه معبد ۶۱۴ مترمربع با طول ۴۰۰ متر و عرضی که بین ۳۰۰ تا ۵۰ متر است.

این معبد درجنوب شرقی سلطانیه نزدیک روستای ویر، روستایی کوهستانی با مردمانی خونگرم و مهمان نواز، واقع شده است. تا اگر از این معبد بازدید کردید و دوست داشتید شبی را در آنجا اقامت کنید روستاییان با مهر پذیرای شما خواهند بود.