گيلانكشه، آتشكده ای در طارم زنجان
1399/21/29

طارم که یکی از شهرستانهای استان زنجان می باشد، به دلیل نزدیکی به استان گیلان از آب و هوایی معتدل برخوردار است. مناطق سرسبز ، آبشارها و رود خانه ها، روستاهای باستانی و آثار متعدد تاریخی بسیار طارم، گردشگران را سوی هندوستان ایران می کشاند.

از آثار تاریخی که نشان دهنده ی قدمت این شهر می باشد می توان به آتشکده ی گیلانکشه در دوره ساسانی نام برد.

در قدیم آتشکده ها محلی برای عبادت مردم بودند که با روشن نگه داشتن آتش به عبادت می پراختند. آتشکده ها مربوط به دین زرتشتی می شوند.

آتشکده ی گیلانکشه بر بالای تپه ای در نزدیکی روستای گیلانکشه می باشد و وجه تسمیه آن به همین علت است.

این بنا با ابزاری ساده و با استفاده ازگچ و آهک به عنوان ملات، قلوه سنگ ها را به یکدیگر متصل میکردند، توانسته اند بنایی محکم و استوار بسازند که طی سالیان حتی بر اثر باد و باران دچار فرسایش شدید نشود و این بنا نیز هنر معماران ایران باستان را به رخ جهانیان می کشاند.

البته شواهد نیز نشان می دهد که طارم کمتر مورد آسیب جنگ واقع شده است.

بنا شامل یک فضای راستگوش گنبد دار است که از سمت جنوب دارای یک ایوان کوچک طاقدار و از بیرون به استثنای ایوان، مربع و از داخل تقریبا چلیپایی است. ورودی بنا از سمت جنوب و از طریق درگاهی کوچک است که در دیوار انتهایی ایوان تعبیه شده است. در سمت شرق بنا و چسبیده به آن، در کنار ایوان ورودی، بقایای پلکانی موجود است که احتمالا در گذشته از طریق آن به قسمت فوقانی ارتباط می‌یافت. در اضلاع داخلی بنا طاق‌نماهایی با قوس جناغی کار شده است. این عناصر نقشه فضای داخلی را به چلیپایی تبدیل کرده است. در بالای هر یک از طاق‌نماها طاقچه‌های کوچک مثلثی تعبیه شده است. گنبد نیم‌کره ای بنا به وسیله چهار فیلپوش اجرا شده است.

در گذشته علاوه بر عبادت این آتشکده محلی برای اطلاع رسانی به مردم نیز بوده است بدین صورت که بر بالای تپه آتشی روشن می کردند-روستا در پایین تپه و در جایی شبیه دره بنا شده است-اهالی روستا با دیدن این آتش متوجه خطر شروع جنگ می شدند و خود را آماده می ساختند.

 

از جمله استفاده هایی نیز که امروزه  از این آتشکده می شود، برگزاری مراسمات مذهبی زرتشتیان است. یکی از این مراسمات مذهبی، آیین گهن بار‌خوانی است که معمولا هر ساله در فصل تابستان توسط انجمن موبدان زرتشتی تهران برگزار می شود.