شب یلدا
1399/23/02

 

شب یلدا فارغ از اینکه تاریخچه ی آن چیست و چرا این شب را جشن می گیریم برای همه ی ایرانیان جزو بهترین شب های سال است چرا که همه با این شب  خاطرات شیرینی دارند. چرا که با جمع شدن فامیل به دورهم ، قصه گویی ها و بازگویی خاطرات بزرگترهای فامیل ، فال حافظ خوانی وبازی جوانان و نوجوانان با یکدیگر و ...  بهترین لحظات برای همه رقم می خورد.

حال کمی هم در مورد پیدایش شب یلدا در ایران صحبت کنیم و این که در قدیم چگونه مراسم شب یلدا برگزارمی شده است.

شب یلدا یا همان شب چله از زمان داریوش یکم به صورت رسمی در تقویم ما ایرانیان ثبت شده است. چله یا همان چهله که به چهل شب اول زمستان از یکم اسفند تا 9 بهمن را چله بزرگ و بیست شب بعدی زمستان را که از 10 بهمن آغاز و تا اول اسفند ادامه دارد، چله کوچک می گویند.

از آنجا که در قدیم شغل اکثر مردم کشاورزی بوده است مردم به دنبال آفتاب و روشنایی روز بودند و از شب ها را نماد ظلمت و تاریکی و پلیدی می دانستند به همین علت شبی که از فردا روزهایش بلند می شود را جشن می گرفتند چرا که با طولانی شدن روزها و کشاورزی و کارها بیشتر رونق می گرفت.
از آنجا که تاریکی در آیین باستان نماینده اهریمن بود و در طولانی‌ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می شد، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می‌رسید، آتش می‌افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و فرار کنند، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو سپری می کردند و سفره ای ویژه می‌گستراندن، هرآنچه ازمیوه تازه فصل که نگهداری شده بود ونیز میوه‌های خشک در سفره قرار می دادند. سفره شب یلدا، «میَزد» نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان «لُرک» که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد. در آیین‌های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، سفره ای پهن می کردند که در آن علاوه بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده‌ها و فراورده‌های خوردنی فصل و خوراک‌های گوناگون، خوراک نیز قرار داده می‌شد.

 

و جالب اینجاست که این مراسم در روم باستان و طرفداران آیین میترائیسم مراسم مشابهی در این روز دارند. علاوه بر آن امروزه در افغانستان پاکستان، تاجیکستان،چین،ویتنام،کره ، ژاپن، آفریقا،اسکاتلند و ... هم با عنوان انقلاب زمستانی جشن می گیرند.

شب یلدا حتی در اشعار و سروده ای شاعران پرآوازه ی قدیم هم آمده است و این نشان از اهمیت این شب در بین مردم دارد. اشعار شاعرانی همچون حافظ،سعدی، خاقانی،قاآنی، ناصر خسرو،صائب تبریزی و ....

مثالی از کاربرد شب یلدا در شعر سعدی:
در جایی دیگر:

«هر که مجموع نباشد به تماشا نرود

یار با یار سفر کرده به تنها نرود

بادِ آسایش گیتی نزند بر دل ریش

صبح صادق ندمد تا شب یلدا نرود»
 

امروزه هم با تمام فراز و نشیب های تاریخ این رسم هنوز پابرجاست و مردم ایران این شب را دورهمی فامیلی می گیرند و با شام و سفره ی شب یلدا که هندوانه و انار و شیرینی و آجیل وتخمه جزوی از این سفره است و نیز بازگویی خاطرات شیرین گذشته و طنزهای زیبا و بازی های مختلف و در آخر هم فال حافظ، این شب بلند یلدایی را تا دیر هنگام با هم به خوشی سپری می کنند.
 حال این دورهمی ها با ظروف مسی که خود نیز در خاطات تک تک جوانان و پدران و مادران ما خاطره انگیز است زیبایی و شیرینی چند برابری خواهد داشت.

در این شب از تخفیفات یلدایی ظروف مسی سایت توت کالا استفاده کنید و میهمانی هایتان را با گذشته بیشتر پیوند بزنید.