کاروانسرای سنگی زنجان
1399/57/11

کاروانسراها در قدیم بیشتر در خاورمیانه به مسافرخانه‌ها یا مهمان‌خانه‌هایی که در فضای بزرگ برای استراحت کاروان‌ها بودند، گفته می‌شد.

پررونق‌ترین دوره احداث و مرمت کاروانسراها در دوره ی صفویه بوده است. شاه عباس یکم در دوران صفوی با توجه به تدبیر خود، تصمیم به بازسازی و احیای جاده ابریشم نمود و یکی از الزامات این کار را احیای کاروانسراها می‌دانست.

به همین علت اکثر کاروانسراها در ایران به نام کاروانسرای شاه عباسی نام دارد و یا در آن زمان تاسیس شده است.

کاروانسرای زنجان نیز در دوره ی شاه عباس دوم صفوی بنا گشته است. این کاروانسرا که از جمله کاروانسراهای بیرون شهر می باشد، چون مصالح آن بیشتر از سنگ است, به نام کاروانسرای سنگی نام گرفته است. این کاروانسرای زنجان تنها کاروانسرایی است که از گذشته در این شهر باقی مانده است به همین علت مود توجه میراث فرهنگی نیز قرار گرفته و آن را به عنوان آثار ملی به ثبت رسانده است و از آن در مقابل عوامل تخریب محافظت می کنند.

این کاروانسرا را بعد از کمی مرمت به رستوران سنتی تبدیل کرده اند تا هم مورد بازدید ایرانگردان و جهانگردانی باشدکه به زنجان سفر می کنند هم محلی برای استراحت و تغذیه آنان و مردم خود شهر.

این بنا با پلانی چهار ایوانی و در یک طبقه و با مصالح سنگ لاشه، ملات ساروج، آجر، ملات گچ و خاک و قلوه سنگ ساخته شده است. این بنا از چندین حجره، شترخان و انبار تشکیل شده و همه در یک طبقه قرار گرفته است. پوشش ایوانها و قسمت های بارانداز شترخانها از نوع طاق رومی با قوس های تیز و پوشش طویل می باشند که با خشت و ملات گچ بنا شده اند. برای نوردهی به فضای داخلی کاروانسرا در بالای سقف ها نورگیرهایی به شکل مربعی تعبیه شده است.این بنا بسیار زیبا و هنرمندانه با اصول علمی معماری به گونه ای طراحی و ساخته شده است که پس از سالها زمانی که به آن می نگری از علم و هنر ایرانیان در قدیم احساس غرورمی کنی و از ایرانی بودن به خود می بالی.

کاروانسرا سنگی یا به زبان ترکی «داش کاروانسراسی» در جاده زنجان - میانه در خیابان خیام زنجان روبروی ایستگاه قطار زنجان واقع شده است و همه روزه پذیرای میهمانان می باشد.