هر آنچه باید در مورد ساب ووفر بدانید
1399/19/23

شاید در هنگام خرید لوازم صوتی چندین بار نام ساب ووفر را شنیده باشید و به دنبال آن باشید که کاربری آن را در لوازم صوتی بدانید. در این مقاله تلاش می کنیم تا ساب وفرر را به صورت کامل به شما معرفی کنیم تا در هنگام خرید با آگاهی کامل اقدام به انتخاب و خرید کنید.

هر صدا و موسیقی که می شنوید از سه قسمت تشکیل شده است:

صدای بم : فرکانسهای صدایی بین 20 تا 200 را شامل می شود.

صدای ووکال یا میدرنج : صداهای معمولی مانند صدای خواننده جزو این گروه می شود.

صدای ریز : فرکانسهای صدایی بالا نهایت 20 کیلوهرتز را شامل می شود.

ساب ووفر وظیفه دارد صداهای بم یک موسیقی را به صورت قدرتمند و قوی با توان بالا به گوش مخاطب برساند یا به بیان دیگر ساب ووفرها انرژی و هیجان را به موسیقی هدیه می‌دهند؛ و وجود آنها برای کامل بودن هر سیستم صوتی حرفه‌ای ضروری است. دقیقا برعکس تیونر است که صدای زیر ایجاد می کند. تفاوت این دو در انتقال فرکانس صدا است

 

 

ساب وفر ها از نظر نیاز به آمپلی فایر به دونوع اکتیو و پسیو تقسیم میشوند.

ساب ووفر اکتیو: همانگونه که از نامش پیداست برای راه اندازی این ساب ووفر کافیست آن را لوازم صوتی متصل کنید تا شروع به کارکند و دیگر نیازی به آمپلی فایر جداگانه ندارد. ساب ووفرهای اکتیو امروه دارای کیفیتی مثال‌زدنی هستند؛ و تقریبا نیاز به تهیه جداگانه آن از آمپلی فایر این روزها کمتر احساس می‌شود.

ساب ووفر پسیو: این ساب ووفر های برای کارکردن حتما نیاز به یک آمپلی فایر جداگانه دارند. این نوع برای کسانی که می‌خواهند حداکثر اختصاصی‌سازی را در سیستم صوتی خود پدید آورند مناسب است.

ساب ووفر ها از نظر ابعاد به چند دسته تقسیم می شوند:

سای ووفرهای 6 ، 8 ، 10، 12 ، 15 و 18 اینچی

مینی ساب ووفر: به ساب ووفر های کمتر از 12 اینچ گفته می شود.

ساب ووفر های 12 اینچ  با ابعاد متوسط و کیفیت و پرتاب صدای بالا  پرمصرف ترین ساب ووفر می باشد. هر چه ساب ووفر بزرگتر می شود، ساب ووفر فرکانسهای پایین زا بهتر پخش می کند و در نتیجه صدای نرمتری تولید می کند که ساب های 15 اینچی از این نمونه هستند. همچنین هر چه ساب ووفر کوچکتر باشد. کنترل ساب ووفر راحتتر می شود و در نتیجه دقت ساب افزایش پیدا می کند. ساب ووفرهای 10 اینچ و 8 اینچ دقت بالاتری نسبت به بقیه ساب ووفرها دارند.

 

ساب ووفر ها معمولا داخل جعبه ای قرار می گیرند سپس نصب می شوند. که ویژگی های همین جعبه بسیار مهم است. معمولا از جنس چوب یا MDF  ساخته می شوند چرا که با دوام است و در برابر فشار هوا مقاوم است و قیمت مناسبی هم دارد.

حال همین جعبه ها نیز در بازار دو نوع اند:

جعبه پرتد : در این باکس ها و یا جعبه های ساب ووفر امکان خروج هوا وجود دارد.

جعبه سیلد : در این باکس ها و یا جعبه های ساب ووفر امکان خروج هوا وجود ندارد. که موجب می شود دقت صدا افزایش یابد ولی در عین حال ساب فشار بیشتری را باید تحمل کند.

امید است با شناخت اجزا و انواع ساب ووفر ها بتوانید ساب ووفر مورد علاقه ی خود را بیابید.