پل میر بهاء الدین زنجان
1399/00/09

پل میر بهاء الدین

پل میر بهاء الدین که تقریبا 200 سال پیش احداث گردیده است تقریبا در اواخر قاجاریه درزمان ناصرالدین شاه، حاج میرزا بهاء الدین زنجانی که از تجار به نام آن پل میر بهاءالدین زنجانزمان بوده است برای سهولت کار مردم و عبور از رودخانه پرآب زنجان رود در آن زمان بی هیچ چشم داشتی اقدام به ساخت این پل مستحکم می کند که این پل در سال 1312 هجری قمری ساخته شده است و تاریخ اتمام این پل در قسمت دهانه ی میانی با خط کوفی زاویه دار به همراه نام مبارک حضرت علی (ع)حک شده است.

این پل با مهندسی بسیار خوب معماران آن زمان ساخته شده است که تا به امروز نیز استوار و سالم باقی مانده است. پایه های این پل از جنس سنگ های تراشیده شده و ملاتی از آهک است و قسمت های بالایی از آجر ساخته شده است.

پل میر بهاءالدین زنجان

این پل از سه دهانه تشکیل شده است که یک دهانه ی بزرگ در میانه و دو دهانه در کناره های آن قرار دارد . سه دهانه این پل بنابر اصطلاحات معماری ایرانی به صورت طاق های ضربی ساخته شده است. علاوه بر این طاق های بزرگ، حفره هایی نیز بر دو طرف دهانه میانی قرار دارد. این دو حفره که بر روی هم و در دو طرف بنا به چشم می خورد و به صورت قوس های هلالی است و برای زمانهایی ساخته شده است که آب رودخانه طغیان کرده و یا سیل جاری شده است تا از این حفره ها آب خارج شود و فشار بیش از حدی به پایه های پل نیاید و پل تخریب نگردد. علاوه بر آن در حالت عادی این حفره از وزن پل بر روی پایه ها می کاهد.

پل میر بهاءالدین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

طول پل میر بهاءالدین 100 متر ، عرض آن با در نظر گرفتن جان پناه 6.7 متر  و بیشترین ارتفاع آن 11 متر می باشد.پایه های این پل بر روی سطح سنگفرش شده قرار دارد. ابعاد آجرهای استفاده شده در این پل 5*24*24 سانتیمتر است و عرض پایه های پل در پایین ترین قسمت پل 6.8 متر است.

پل میر بهاء الدین در سال 1336 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1484 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.