راهکارهای جرمگیری انواع سماور
1399/51/12


از آنجا که سماور، چای ساز و کتری از پرکاربردترین لوازم آشپزخانه محسوب می شوند که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد، پاک کردن آن از رسوبات آهک و کلسیم آب نیز یکی از دغدغه های هر خانه ای است. البته برای رسوبات سماور و کتری دو نظریه وجود دارد:
 برخی از پزشکان معتقدند رسوب کتری ، کلسیم و منیزیم رسوب شده است و نباید آن را از بین ببریم زیرا این دو عنصر نقش اساسی در سلامت و عملکرد قلب و عضلات آن دارند پس گرچه رسوبات موجب تغییر طعم آب می شوند اما نیازی به رسوب زدایی از جداره کتری ها نیست. آبی که در کتری رسوب گرفته می جوشد سرشار از منیزیم و کلسیم است و ما می توانیم در صورت استفاده از عناصر مفید آن استفاده کنیم.

برخی دیگر از پزشکان نیز بر این باورند که بدن ما به تمام املاح موجود در آب احتیاج ندارد و مصرف املاح موجود در آب موجب افزایش املاح معدنی در بدن انسان می شود و به همین دلیل افراد دچار بیماری هایی مانند نارسایی کلیه و تضعیف سیستم عصبی و حرکتی می شوند. تراکم و رسوب کلسیم در آب موجب بیماری هایی خطرناک می شود و برای بیماران کلیوی خطرناک است.وجود سدیم موجود در آب تاثیرات مخربی بر سیستم گوارش می گذارد. همچنین وجود رسوبات باعث تغییر طعم آب می شود و کیفیت آن را پایین می آورد. در ضمن رسوبات ضخیم مانند یک عایق عمل می کنند موجب می شوند تبادل حرارتی بین دیواره کتری و آب دیرتر اتفاق بیفتد و انرژی بیشتری صرف جوش آمدن آب می شود.

بهر حال باید رسوبات کتری را از بین ببریم، بهتر است زمانی که رسوبات زیاد شده است این کار را کنیم.

برای از بین بردن این رسوبات چند راهکار وجود دارد که در پایین به این راهکارها می پردازیم.

 

استفاده از سرکه سفید و آب

یکی از روش های ساده برای پاک کردن رسوبات کتری استفاده از آب و سرکه است با توجه به میزان رسوبات به نسبت یک به یک با آب یا یک به دو با آب بگذارید یا اگر می بینید رسوبات بسیار زیاد و محکم هستند به صورت خالص از سرکه سفید استفاده نمائید.در کتری، سماوریا چای ساز بجوشد. این جوشیدن می تواند تا 30 دقیقه هم ادامه یابد . بعد این زمان می توانید این مخلوط را در ظرفی دیگر نگهداری کنید چرا که می توانید دو یا سه بار دیگر از آن استفاده نمائید. سپس کتری که کمی خنک شد براحتی با اسکاچ نرم می توانید آن را بشوئید و نرم شدن آهک را مشاهده کنید.البته بعد از شستن و تمیز کردن ظرف آن را با آب سرد دوباره بگذارید بجوشد و آب آن را بعد مدتی که جوشید خالی کنید تا بوی سرکه به صورت کامل از ظرف خارج شود.

تمیز کردن رسوب کتری و سماور با چندین روش راحت و سریع

استفاده از لیمو و آب

شما می توانید لیموی تازه را به صورت قاچ قاچ یا درسته بگذارید و یا 50 میلی لیتر آبلیمو را به همراه دو لیوان آب در کتری با آب بجوشد. این روش برای جرم های نازک بیشتر کاربرد دارد و می توان برای براق کردن هرچه بیشتر داخل کتری از این روش استفاده نمود.

۱۰ روش ساده برای رسوب زدایی سماور، کتری و چای ساز

استفاده از نوشابه

روش دیگر هم که برای تمیز کردن رسوبات موثر است استفاده از نوشابه است. نوشابه به صورت خالص درون ظرف ریخته و آن را بگذارید بجوشد بعد از 10 دقیقه جوشیدن خواهید دید براحتی آهک ها از آن جدا می شوند.

استفاده از جوش شیرین و آب

جوش  شیرین را با با توجه به میزان جرم موجود در ظرف ریخته و بگذارید با آب 20 دقیقه بجوشد بعد جوشیدن می توانید نتیجه را مشاهده کنید. اگر مشاهده کردید برخی از قسمت ها مانده می توانید این روش را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

حرارت دادن بدون آب
می توانید کتری را بدون آب بر روی شعله بگذارید و اجازه دهید کتری گرم شود. بعد از آن آب خنک و یخ درون آن بریزید تا جرم ها ترک بردارد و از دیواره ها کنده شود. این روش برای زمانهایی که رسوب بسیار و ضخیم گرفته است مناسب است. البته باید مراقب میزان حرارت کتری در حالت بی آبی باشید چرا که اگر طولانی مدت بر روی حرارت بالا بماند لحیم های آن نیز ذوب خواهد شد.

کتری در فریزر

اگر کتری کوچک است و مقدار رسوبات آن کم ، درون آن آب بریزید و نصف روزکتری را در جایخی یخچال قرار دهید. سپس آن را با آب پر کنید و بگذارید به جوش بیاید تا جرم آهکی آن از بین برود.

 

برای جلوگیری از رسوب گرفتن مجدد کتری :

درون آن گوش ماهی بیاندازید. گوش ماهی ها آهک موجود در آب را به خود جذب، و از رسوب گرفتن کتری و سماور جلوگیری می کنند.

 

روزی یکبار کتری را با حوله مرطوب تمیز و با یک حوله نرم خشک کنید.