روستای شیت طارم
1399/20/16


طارم که به هندوستان ایران شهرت یافته است بسیار سرسبز و پر است از مناظر طبیعی زیبا که هر بیننده ای را مدت ها به خود خیره می کند و در این همه زیبایی فقط می توان به زیبایی آفرینش الهی و قدرت لایزال خدا پی برد.

روستای شیت که از جمله روستاهای شهر طارم است که در دامنه ی کوه هایی با ارتفاع بلندایجاد گردیده است و به علت اب و هوای مرطوبی که دارد بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله انجیر، انار، گردو و به خصوص گیلاس که هرساله به علت دارا بودن گیلاس های قرمز و شیرین و درشتش از سر تاسر ایران برای شرکت در جشنواره گیلاس به این روستا می آیند، به خوبی و با بهترین طعم و مزه می روید و میوه های درجه یک و صادراتی به بازار ارائه می کنند.

Image result for جشنواره گیلاس شیت

این روستا علاوه بر محصولات کشاورزیش مناطق دیدنی بسیاری نیز دارد. از جمه این مناطق می توان به قلعه شیت، چشمه سارها، رودخانه چهار فصل، غار سید باغی، ییلاق دولا و ییلاق نَراب، سنگ‌ های دختر و پسر، امامزاده محمد ماهوری (ع) در مجاورت جاده تهم-چورزق و در نزدیکی روستای شیت، در مجاورت قلعه باستانی شیت در منطقه ای سرسبز کوهستانی قرار دارد.

امامزاده سید محمد ماهوری شیت

این امام زاده  بنا به روایتی از نوادگان حضرت امام محمد باقر علیه السلام می باشد. این بنا مربوط به قرن هفت هجری است و با چند قطعه سنگ قبری که بدست آمده نشان می دهد که در زمان صفویه مرمت شده است. بقعه امام محمد ماهوری در پشت قلعه شیت قرار دارد و برای رسیدن به این بنا باید از روستای درام و یا شهر چورزق حدود ده کیلومتر به سمت روستای شیت حرکت کرد.

این مقبره در هشت ضلع پیوسته بهم بنا گردیده و مصالح اصلی بنا از سنگ، ملاط مخصوص که از گچ و گچ نیم پخت، خاکستر و خاک رس، آب آهک بدست می آید، ساخته شده است. طاقی از سنگ و ملاط ذکر شده روی آن را پوشانده است بالای هر قسمت از ضلع ها پنجره یا هواکش به عرض پنجاه سانتی متر و ارتفاع و قوس بالای آنها با پانزده سانتیمتر قوس ایجاد شده است.

امامزاده محمد ماهوری (ع) در مجاورت جاده تهم-چورزق و در نزدیکی روستای شیت، در مجاورت قلعه باستانی شیت در منطقه ای سرسبز کوهستانی قرار دارد.

غارهای اطراف روستا

این روستا در كنار این امامزاده دارای دو غار بسیار زیبای ‘غار سید باغی’ و ‘غار شگفت انگیز شیت’ بوده و جلوه ای دیگر از زیبایی را از این محل از آن خود كرده است. غار سید باغی، از گذشته های دور وجود دارد ولی بر اثر حوادث طبیعی مسدود شده و امكان عبور از قسمت ورودی فقط تا مسافت بیست متر امكان پذیر است. ‘غار شگفت انگیز روستای شیت’ دارای افسانه هایی گوناگون و شنیدنی است.
 

جالب است بدانید این روستا نزدیک 500 سال قدمت دارد و هم اکنون نیز نزدیک 1000 نفر در این روستا زندگی می کنند.این روستا در استان زنجان دربخش شمالیش واقع شده و فاصله آن تا مرکز استان حدود ۱۲۶ کیلومتر و تا نزدیکترین شهر (چورزق: مرکز بخش) ۸ کیلومتر و تا مرکز شهرستان (آب بر) ۳۸ کیلومتر می‌ باشد.

در ضمن گویش مردمان این منطقه لهجه یا زبان زیبای ترکی است. در فصل بهار و تابستان یکی از زیباترین مراکز دیدنی است و اگر دوست دارید به مناطق بکر و سرسبز جدید سفر کنید دیدن این روستا و جاذبه های آن را از دست ندهید.