5 روش تمیز کردن ظروف مسی
1400/05/21

ظروف مسی در سفره ما ایرانی ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است اهمیت ظروف مسی  به این دلیل است که این ظروف بالاترین میزان حرارت را در میان ظروف دیگر دارد و با پخش کردن به صورت یکنواخت به پخت یک دست و بهتر غذا کمک میکند.یکی از مشکلات استفاده از ظروف مسی کدر شدن و سیاه شدن ظاهر این ظروف میباشد.تا کنون راه حل های بسیاری برای لکه زدایی ظروف مسی بیان شده اما ما در این مقاله به بیان 5 روش برتر در سفید کردن و لکه زدایی ظروف مسی میپرازیم:

 روش اول:

ترکیب سرکه، نمک و آرد

خمیر به دست آمده این ترکیب یک ترکیب جادویی برای سفید کردن ظروف مسی شماست.نمک موجود در این خمیر خاصیت سایندگی دارد و با عبور از سطح کدر و زنگ زده ظرف به سفید کردن ظروف شما کمک ویژه ای میکند.برای مقدار و اندازه های دقیق محتویات این ترکیب دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

1.ابتدا نمک و سرکه و آرد را به مقداری اضافه کنید تا  یک خمیر روان ایجاد شود.

2.خمیر به دست آمده را روی ظروف به مدت 30 دقیقه قرار دهید.

3.به صورت آروم و ورانی به یک دستمال یا حوله خمیر را روی ظروف کشیده تا براق و درخشان شود.

روش دوم: لیمو و نمک

لیمو از جمله مواردی است که در تمیز کاری در هر مورد همیشه حضور دارد.خاصیت اسیدی لیمو همراه با خاصیت ساییدگی نمک یک معجزه جادویی برای لکه بری ظروف مسی میباشد.برای اینکار کافیست نصف لیمو را به همراه مقدار قابل توجهی نمک روی سطح ظروف کشیده سپس با یک حوله یا ددستمال تمیز سطح ظرف را تمیز کنید.

روش سوم: سرکه و جوش شیرین

در صورت نداشتن آرد در روش اول میتوانید از جوش شیرین استفاده کرد و نتیجه شگف آور آن را ببینید.مقدار مورد نیاز جوش شیرین را با سرکه به گونه ای مخلوط کنید تا خمیر روانی به دست آید سپس به آرامی روی سطح ظروف مسی کشیده و سپس آبکشی نمایید.

روش چهارم: سس گوجه‌فرنگی

شاید تصور کنید که استفاده از سس گوجه‌فرنگی برای تمیز کردن ظروف مسی چندان کارساز نباشد، اما این‌طور نیست. نمک و سرکه‌ی موجود در سس گوجه به لکه‌زدایی ظروف مسی کمک می‌کند. همچنین می‌توانید با موم عسل و روغن زیتون، پولیشی طبیعی تهیه کنید تا درخشش ظرف مسی شما حفظ شود. این روش برای پولیش سطوح چوبی نیز کاربرد دارد. در این روش به سس گوجه، روغن زیتون (یک قاشق غذاخوری)، موم زنبور عسل (یک قاشق چای‌خوری) و حوله یا دستمال آشپزخانه نیاز دارید. توجه کنید که برای این کار لازم است تا سس گوجه فرنگی حداقل یک ساعت رو ظروف بماند و سپس اقدام به تمیز کردن آن کنید.

روش پنجم: جوش شیرین و لیمو

این روش بسیار راحت است اما تاثیر عجیبیی دارد.روی جوش شیرین مقدار اب لیمو ترش ریخته و به مدت 30 دقیقه روی ظرف قرار دهید سپس با یک دستمال تمیز موارد را روی طرف کشیده و سپس آن را تمیز نمایید.

 

نکته:به این نکته مهم توجه داشته باشید که رطوبت بیش از حد به ظروف مسی اسیب میرساند و باعث کدر شدن آن ها میشود پس تا جای ممکن ظروف مسی را در محل خشک و خنک نگه داری کنید.