آیا مس زنگ میزند؟
1400/59/27

زنگ زدگی اصطلاح رایجی است که برای خوردگی آهن به کار می رود.زنگ زدگی خواص شیمیایی جنس را تغییر داده و از نظر زیبایی باعث تغییر و از بین رفتن شکل ظاهری ماده می شود.یکی از راه های دوری از زنگ زدگی استفاده از فلزاتی است که زنگ نمی زنند.با توت کالا همراه باشید تا در ادامه به علل و عوامل زنگ زدگی بپردازیم.
ابتدا به فلزات رایجی که دچار زنگ زدگی نمیشوند میپردازیم که عبارتند از:


آلومینیوم
فولاد ضد زنگ
فولاد گالوانیزه
فلزات به رنگ قرمز(مس و برنج و برنز)


اگر بخواهیم ضد زنگ بودن آلومینیم را بررسی کنیم چون آلومینیوم هیچ گونه ترکیب آهنی در خود ندارد دچار زنگ زدگی نمیشود اما زنگ زدگی که به ظاهر دیده  میشود همان اکسید آهن است.
فولاد ضد زنگ مقادیر زیادی نیکل و کروم را داراهستند.قبل از اینکه اکسیژن بتواند با اهن واکنش دهد کروم با اکسیژن ترکیب شده و تشکیل لایه کروم اسید را می دهد این لایه بسیار در برابر خوردگی مقاوم است که موجب جلوگیری از زنگ زدگی میشود.
فولاد گالوانیزه نیز دارای یک لایه است که از تشکیل اکسید اهن جلوگیری میکند و از این رو احتمال زنگ زدگی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.اما میرسیم به مهم ترین بخش این مقاله که قصد توت کالا از انتشار این مطلب به بررسی عدم زنگ زدگی مس و برنج و برنز میباشد فلزات قرمز همچون مس و برنج و برنز زنگ نمیزنند اما دچار خوردگی میشونداین فلزات اشکال خاصی از خوردگی مثل ایجاد حفره روی فولاد ضد زنگ یا لکه های سبز و ابی بر روی اکسید مس را با خود به همراه دارند.

حال این سوال مطرح میشود که چگونه زنگ زدگی را از بین ببریم؟


راه های متفاوتی برای رفع زنگ زدگی وجود دارد که عموما موثر واقع میشوند به عنوان مثال گالوانیزه یک فرآیند ضد خوردگی برای آهن است استفاده از پوشش گالوانیزه روی سطوح فلزی باعث میشود آهن با هوا و رطوبت تماس پیدا نکند و از زنگ زدگی جلوگیری شود.

تا جایی که ممکن است باید سطوح فلزی را از رطوبت و تغییرات دما و شرایط آب و هوایی که باعث تشدید زنگ زدگی میشود دور نگه داشت و در صورت عدم استفاده از ظروف فلزی و مسی و برنجی آن ها را در جای خشک و خنک قرار داد.