احیای هنر دستی تنورسازی روستای گلابر زنجان
1399/32/30

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان از احیای تنورسازی در روستای گلابر زنجان با  قدمت ۱۵۰ سال خبر داد.

امیرارجمند گفت: تنور سنتی بخشی ازهنرسفالگری است که در نوع خود بی نظیراست و احیاء، گسترش، تجهیزات، ایجاد فضای آموزشی و حمایت ازهنرمندان و هنرهای دستی می تواند کمک شایانی برای زنده نگه داشتن این هنر در شهرستان ایجرود این استان باشد که در این زمینه میراث فرهنگی زنجان هم به کمک فعالان این هنر- صنعت  می آید.

وی بیان کرد: تنورسازی و ‌سفالگری زنان روستای گلابر زنجان همچون دارایی ارزشمند نسل ‌به ‌نسل منتقل شده است و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان هنرمندان تنورسازی ایجرود را درساخت کارگاه یاری می کند و به متقاضیان تسهیلات پرداخت خواهد کرد. ارائه تسهیلات یکی از برنامه‌هایی است که در معاونت صنایع‌دستی در قالب کمک به‌منظور توسعه کسب‌وکارها، فرصت سازی، ایجاد انعطاف بیشتر در محیط‌های بازرگانی، تجاری و تسهیلگری برای فعالان و کمک به ذی‌نفعان در نظر گرفته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان تصریح کرد: تنورسازی سالهاست در این روستا تنها مختص بانوان میانسال و مسن شده است وادامه این کار برای جوانان و دختران روستایی نیازمند حمایت و در نظر گرفتن تشویق‌هایی از جمله بیمه شدن افراد فعال، ایجاد کارگاه، ایجاد زمینه­ های فروش بیشتر و... در این عرصه است.

ارجمند گفت: تنورهای ساخته شده در کارگاه گلابر در شهرستان ایجرود به شهرهایی همچون تهران، کرج، ارومیه، میانه، تبریز، همدان، قزوین و اخیرا به خوزستان ارسال می‌شود.

وی یادآور شد: «برای حمایت بیشتر از هنرمندان صنایع‌دستی در کلیه رشته ها، پرداخت تسهیلات به فعالان این حوزه در سال ۹۹ نیز ادامه دارد.

منبع: سایت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان