سفری هدفمند و حرفه ای به زنجان
1399/19/30

یکی از موضوعاتی که کمی انتخاب مقصد سفر را دشوار می‌کنند، پیشنهادهای دوستان و بستگان است. همه افراد پس از بازدید از یک شهر، بازدید از آن را به دیگران توصیه میکنند، اما واقعا پیشنهاد این مقصد مطابق با ذائقه شما است؟

با اینکه پیشنهادات به ظاهر کار را برای انتخاب یک مقصد ساده‌تر می‌کند، اما آیا شما دلیل انتخاب این مقصد از طرف پیشنهاد دهنده را برای سفر خودش سوال می‌کنید؟ با ذائقه وی آشنا هستید؟ و یا با ویژگی‌های این شهر به طور کامل آشنا شده‌اید؟

در نهایت با دیدن چند قطعه عکس و فیلم کوتاه شما مجاب به سفر به این مقصد می‌شوید، به ویژه اگر شهر ارزانی برای اقامت باشد. شما راهنمایی شده اید اما نه به طور کامل و دقیق؟

راه حل‌های مختلفی برای انتخاب یک مقصد برای یک سفر خوب وجود دارد، به ویژه اگر شما یک هدف گذاری برای سفر خود داشته باشید. حتما توجه داشته باشید که منظور از هدف فقط سپری کردن اوقات فراغت، استراحت، تعطیلات نوروزی و یا نرفتن به سر کار یا چشم و هم چشمی نیست! اینها شاخصها در سفر همه گردشگران وجود دارد، ولی هیچکدام اهداف سفر یک گردشگر حرفه‌ای نیست.

گردشگر حرفه‌ای فردی است که با سفر چند روزه به یک شهر و اقامت در یکی از انواع تاسیسات اقامتی گردشگری رسمی به بازدید از اغلب جاذبه‌های گردشگری شهر اقدام می‌کند. این سفر منجر به کسب یک تجربه می‌شود.

پس برای خود هدف تعیین کنید. سفر را هدفمند انجام دهید. به پیشنهادات دوستان هم توجه کنید. اما خودتان تصمیم گیرنده نهایی باشید.

ایران کشوری است با فرهنگ غنی و تمدنی کهن، که جاذبه‌های گردشگری معرف آن است. یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای هدف‌گذاری سفر انتخاب کنید، آشنا شدن با یک فرهنگ، دوره تاریخی، جاذبه طبیعی و یا آشنا شدن با یک موضوع مانند سایت‌های جهانی میراث فرهنگی ایران و یا یکی از انواع صنایع دستی در همه شهرها است.

زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله، سایت جهانی گنبد سلطانیه در مجاورت آن واقع است. همچنین از معدود شهرهایی است که قدمت آن به دوران باستان باز می‌گردد و در عین حال یکی از آثار تمدنی این دوران در این شهر یعنی مردان نمکی که قدمت آن به دوره هخامنشی بازمی‌گردد در حال حاضر برای بازدید عموم در دسترس است.

پس یکی از اهداف سفر به این استان می‌تواند آشنایی با یکی از ابعاد تمدن ایران در دوره هخامنشی باشد و این مهم فقط در سفر به استان فارس و تخت جمشید محقق نمی‌شود. یا با وجود سفر به اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، نمی‌توانید بهترین و با کیفیت ترین ملیله جهان را به عنوان سوغات خریداری کنید.

 

پس اگر تصمیم به بازدید از سایت جهانی تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی را داشتید، تنها مسیر موجود از استان زنجان می‌گذرد، پس بازدید از سایت جهانی گنبد سلطانیه و استان زنجان را فراموش نکنید و در برنامه داشته باشید!