اندر احوالات آشپزی با ماهیتابه مسی
1399/52/28

استفاده از ماهیتابه مسی در قدیم به دلیل فراوانی و قیمت ارزان آن بسیار رایج بوده است.

امروزه نیز ظروف مسی طرفداران زیادی را به خود اختصاص می‌‌دهد. استفاده از ماهیتابه مسی به دلیل رسانایی زیاد، کار کردن با آن را لذت بخش می‌‌کند. علاوه بر آن رنگ و جلای بسیار زیبای مس هر بیننده‌‌ای را مجذوب خود می‌‌کند.

در ادامه فواید، مضرات و نحوه‌‌ی استفاده از ماهیتابه مسی را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم تا بتوانید هنگام خرید انتخاب مناسبی داشته باشید.

فواید استفاده از ماهیتابه مسی

استفاده از ظروف مسی لعاب دار سبب می‌‌شود که مس به تدریج وارد غذا شده و مس مورد نیاز برای بدن را به راحتی تأمین کند

.

به دلیل رسانایی بالای مس، گرما به صورت یکنواخت در ماهیتابه مسی پخش شده و غذا لعاب مناسب را پیدا می‌‌کند.

به دلیل رسانایی مس، زمان پخت و پز به کم‌‌ترین زمان می‌‌رسد و همین امر سبب کاهش هدر رفت و اتلاف انرژی می‌‌شود.

سرخ کردن مواد غذایی در آن سبب می‌‌شود که تُرد شود.

اگر مس به اندازه کافی به بدن برسد، خستگی بدن را از بین می‌‌برد.

رسانایی بالا سبب می‌‌شود که باکتری‌‌ها و میکروب‌‌ها به صورت کامل از بین بروند.

سبب افزایش خون سازی در بدن می‌‌شود و به افرادی که دچار فقر آهن هستند توصیه می‌‌شود که برای طبخ غذا از ظروف مسی استفاده کنند.

اگر می‌‌خواهید مواد غذایی زیادی را طبخ کنید، استفاده از ظروف مسی را پیشنهاد می‌‌کنیم. زیرا گرما به راحتی در آن پخش شده و نیازی نیست که نگران پختن مواد غذایی به صورت یکنواخت باشید.

مضرات استفاده از ماهیتابه مسی

پختن غذاهای اسیدی و ترش سبب می‌‌شود که لایه داخلی ماهیتابه مسی از بین رفته و مس بیشتری وارد غذا شود. طبخ غذاهایی که حاوی آبلیمو، گوجه فرنگی، گوشت و سرکه است برای بدن سودمند نیست.

استفاده از قاشق نامناسب هنگام طبخ غذا، سبب می‌‌شود که لایه داخلی از بین برود و سبب مسمومیت می‌‌شود. توجه داشته باشید که آزاد شدن بیش از حد مس سبب ایجاد مسمومیت می‌‌شود.

اگر مس بیش از حد به بدن وارد شود در کبد رسوب می‌‌کند و سبب ایجاد تهوع و سردرد می‌‌گردد.

نکات مربوط به خرید ماهیتابه مسی

فواید و مزایای ناشی از استفاده ماهیتابه مسی سبب می‌‌شود که نسبت به جنس‌‌های دیگر موجود در بازار برتری داشته باشد. در ادامه به بیان نکاتی می‌‌پردازیم تا بتوانید انتخاب مناسبی را تجربه کنید:

قبل از خرید بودجه‌‌ی خود را تعیین کنید. تنوع در طرح  مدل سبب می‌‌شود که نتوانید به خوبی انتخاب خود را انجام دهید. اما اگر از قبل بودجه‌‌ی خود را برای خرید در نظر بگیرید به راحتی می‌‌توانید بهترین مدلی را که متناسب با بودجه‌‌ی شما باشد را انتخاب نمایید.

سطح بیرونی ماهیتابه مسی را به خوبی بررسی کنید. هر چه شفافیت و درخشش سطح رویی ماهیتابه مسی بیشتر باشد، مرغوبیت کالای انتخابی شما نیز بیشتر است.

در هنگام انتخاب، با دقت بدنه‌‌ی ماهیتابه مسی را بررسی کنید. فرورفتگی، شکستگی و جوش خوردگی سبب کاهش مرغوبیت کالا می‌‌شود.

ماهیتابه مسی به دو صورت دست ساز و ماشینی در بازار موجود می‌‌باشد. مدل‌‌های دست ساز وزن بیشتری دارند و به دلیل دارا بودن طرح‌‌ و نقش، زیبایی بیشتری را به همراه کیفیت بالاتر برایتان به همراه خواهد داشت.