انواع مختلف چاقوی آشپزخانه
1399/52/28

 چاقوهای دندانه‌دار

این وسیله تیغه‌های بلند و نازک دارد ومورد استفاده برای برش نان خواهد بود. هرچند این چاقو را قادرید جهت برش میوه‌ها و سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی بکار ببرید.

چاقوی مخصوص گوشت و ماهی

کسانی که به طور حرفه ای و خاص آشپزی می نمایند قطعا باید این نوع چاقو را در آشپزخانه خود باید دارا باشند. این نوع چاقوها جهت جدا نمودن استخوان و تیغه از گوشت و ماهی کاربرد دارد. این نوع چاقو تیغه‌هایی با اندازه های بین ۴ تا ۶ اینچی دارند. از خصوصیات مهم این نوع چاقوها دارا بودن انعطاف‌ جهت دسترسی داشتن به بخش‌های سفت گوشت می باشد.

چاقوهای مخصوص فیله

این نوع به چاقوی مخصوص گوشت و ماهی شباهت بسیار زیادی دارد و می توان گفت دارایی کارایی یکسان می باشند و جهت بریدن ماهی و گوشت هم استفاده می شوند، ولی چون این نوع چاقوها تیغه و دسته بلند و کشیده ای دارا می باشند، جها فیله نمودن گوشت و ماهی کاربرد دارند. دقت نمایید که این نوع از چاقوها دارای انعطاف خیلی بیشتری در مقایسه با چاقوهای گوشت و ماهی می باشند.

چاقوی مخصوص سرآشپز

در همه ی آشپزخانه‌ هااین نوع از چاقوها موجود است. این چاقوها جهت ریز نمودن سبزی و قطعه نمودن گوشت نیز بکار می روند. وجود انحنای روی این نوع چاقوها سبب خواهد شد که دارای تحرک آسانی باشد جهت ریز نمودن موادی مثل زیتون و سیر هم پرکاربرد خواهد بود. اگر می خواهید فقط یک چاقو داشته باشید، توصیه ما این است که این نوع چاقو را تهیه نمایید؛ زیرا این چاقو قادر است بیشتر کارهای مربوط به آشپزی را برایتان راحت سازد.

چاقوهای مخصوص برش

چاقوهای برش از چاقوی سراشپز کوچکتر می باشند و اغلب جهت برش‌های ریز مثل بریدن اقسام میوه و قارچ و غیره کاربرد دارد.

چاقوهای چندکاره خوش‌دست

به این نوع چاقوها، چاقوی چندکاره یا چاقوی برش گفته می شوند. این نوع چاقوی کوچک و خوش‌دست می باشند و قادرید با آنها همه ی امور ریز، مانند پوست کندن میوه‌ها و حتی شکل دادن به تکه‌های کوچک گوشت را انجام دهید. با این نوع چاقو قادرید میوه‌آرایی نموده و یا مواد کوچک را ریز نمایید، به طور مثال جهت ریز نمودن سیر این نوع چاقو ایده آل خواهد بود.

چاقوی مخصوص گوجه‌فرنگی

چاقوهای دندانه‌دار اغلب جهت قطعه نمودن نان و شیرینی‌های ریز بکار برده خواهد شد. به راحتی با این نوع چاقو کیک صبحانه را برش دهید و یا پنیر را ورقه نمایید. همچنین قادرید آن را جهت ورقه نمودن میوه‌ها و سبزیجات نرم نیز بکار ببرید. به عنوان مثال با این نوع چاقو گوجه‌فرنگی به راحتی برش داده خواهد شد، مخوصوصا این نوع چاقو، نوع کوچک چاقوی دندانه‌دار می باشد.

چاقوی مخصوص خرد نمودن سبزی

چاقوی مخصوص خرد نمودن سبزی تقریبا مانند ساطور می باشد، اما این فرق وجود دارد که تیغه ی این چاقو در مقایسه با ساطور سنتی دارای ارتفاع کمتری می باشد و در نهایت سبک‌تر می باشد. در این چاقو قطر تیغه نیز سبب استحکام آن می باشد. دندانه‌هایی که در روی تیغه موجودند، هم سبب راحتی ریز شدن و هم سبب خواهند شد چسبندگی مواد غذایی به تیغه‌ها کاهش یابد. با این چاقو به آسانی قادر به  خرد کردن سبزی خرد می باشید.

چاقوی برش نان بدون خرده نان

این نوع چاقوی بزرگ و دندانه دار، دقیقا مثل شکل کوچک‌ترش عمل می نماید با این تفاوت که به این دلیل که سنگین‌تر شده، کار با آن راحت تر در نتیجه انرژی کمتری خاهد گرفت. هرچند ریز نمودن گوجه‌فرنگی توسط این نوع چاقو مقداری دشوار می باشد ولی به آسانی قادرید کیک‌های درشت و نان را با آن قطعه نمایید. کاربرد چاقوی دندانه‌دار جهت قطعه نمودن نان سبب خواهد شد حداقل خرده نان از آن جدا شود.

با مطالعه متن متوجه می شویم که هر کدام از چاقوها جهت انجام وظیفه ای ساخته شده اند. در سایت توت کالا انواع چاقوهای صنایع دستی زنجان با کارکردهای متفاوت برای خرید وجود دارد تا کیفیت و اصالت را به آشزخانه های شما به ارمغان بیاورد.