آبشار هشترخان (مسیر گردشگری زنجان – طارم)
1399/26/30

آبشار زیبای هشترخان یکی از آبشارهای زیبای شهرستان زنجان در استان زنجان است.

این آبشار  با ۳۰ متر ارتفاع، در میان دره‌ای سرسبز از کوه‌های ناحیه طارم، در شرق شهر زنجان و در نزدیکی روستای لار قرار دارد.

کوه‌های بلند و سرسبز، دره‌ای بسیار عظیم، رودخانه‌ای خروشان و پرآب، جنگل درختان فندق، هوای خوب و طبیعت بکر، این منطقه را به یکی از نواحی زیبا و مناسب برای گردشگری، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری در کوهستان تبدیل کرده‌اند.

برای رسیدن به آبشار هشترخان از جاده قدیم طارم ، پس از طی 50 کیلومتر مسیر به منطقه ای می رسید که به خان چایی شهره است.

 در این مرحله وارد جاده فرعی شده و ابتدا به روستای امام کندی و سپس به روستای یحیی آباد می رسید.

 در امتداد آن مسیر خاکی و کمی ناهموار 15 کیلومتری بین کوههای البرز غربی به روستای لار ختم می شود. با یک پیاده روی 2 ساعته به منطقه و دره هشترخان می رسید.

 این دره سرسبز شامل جنگل های انبوه فندق است که مناظر بی بدیلی را خلق می کند. در میان این دره رودخانه ای در جریان است که هشترخان نامیده می شود.

اگر مسیر رودخانه را پیش رو بگیرید منظره عمومي رودخانه قزل اوزن و باغ هاي زيباي زيتون از جاده زنجان به طارم و قبل از سرخه ديزج، بسيار جذاب و ديدني است.

 بعد از پیاده روی دو ساعته در مسیر رودخانه با عبور از میان سنگ های بزرگ و غول پیکر، صخره ها و کوه های بلند و درختان کهنسال و قدیمی  به صخره ای می رسید که آبشاری نسبتا پرآب و حدودا بیست متری از بلندای آن فرود می آید.

این آبشار زیبا که از اتصال هشت چشمه جوشان از دل کوه های اطراف روستای لار ایجاد می شود و از بلندای صخره های بلند به درون دره ای سرسبز فرود می آید، سرچشمه رودخانه هشترخان است.

اطراف دیوار صخره ای را خزه ها فرا گرفته و آب آبشار در پایین دست حوضچه ای کوچک را تشکیل داده و در نهایت رودخانه را به جریان می اندازد.

صخره ها و تخته سنگ های عظیم نیز در پای آبشار و همچنین مسیر رودخانه بسیار چشم نواز است. درختان بلند و سرسبز و انواع گیاهان خودرو نیز مناظر اطراف آبشار را بسیار دیدنی و استثنایی کرده است.

این آبشار پس از ریزش ، رودخانه هشترخان را تشکیل میدهد و پس از گذر از روستاهای پایین دست به رودخانه قزل اوزن می پیوندد .

در این منطقه علاوه بر درختان فندق می توانید درختان زیتون، زالزلک، تمشک و گردو را نیز ببینید.

منطقه هشترخان به دلیل صعب العبور بودن ، خوشبختانه تا به امروز جان سالم به در برده است و هنوز می توان لغت بکر را برای این منطقه به کار برد.

 دره هشترخان به سبب داشتن درختان فندق که در فصل پاییز به ثمر می رسند زیبایی خیره کننده ای در این فصل پیدا می کند . جنگلی که در ته دره شکل گرفته ، هیجان بالا و پایین شدن ها ، هر کوه نوردی را دعوت به همراهی می کند از همه مهم تر مناظری است که در قاب دوربین عکاسان جای می گیرد و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند .

 آبشار در نیمه نخست سال و همچنین اوایل پاییز بسیار دیدنی است و در زمستان به دلیل سرمای هوا و سختی حرکت دسترسی به آبشار اندکی دشوار است.

بسیاری از صخره نوردان و کوهنوردان این مسیر را برای پیمایش انتخاب می کنند. صعود از بالای این آبشار نیز بسیار لذت بخش است. این زیبایی برای لذت بردن انسان خلق شده است.

در کنار همه ی این زیبایی ها پازلی که تکمیل کننده ی این  منطقه می باشد حیواناتی است که در این ناحیه زندگی می کنند . از حیوانات این منطقه می توان به کل و بز ، خوک ، خرگوش ، کبک دری ، تیهو و انواع پرندگان شکاری اشاره کرد.