ذوق هنری استاد جواد حبیبی برای ساخت ظروف دست ساز مسی
1399/37/15

مسگری یکی از بهترین صنایع دستی کهن ایران است. اشیا و ظروف مسی دست ساز از زمانهای دور در موزه ها قابل مشاهده هستند.

از جمله مراکز عمده این هنر شهرزنجان است.

در آن دوران ابتدا استاد کار گدازنده شمش و قطعات مس را به ورق مس تبدیل میکرد. برای این منظور وی کوره یا بوته ای که شبیه به بوته ریخته گری بود به کار میبرد و بوته ها را با انبر کج ویژه از کوره خارج میکرد و فلز گداخته را در قالبهای شمش (ریجه) میریخت.

کار اصلی او آن بود که شمش را بکوبد و به ورق تبدیل کند این کار چکش زدن یا چکش کاری با کمک یک یا دو نفر چکش کار در دو مرحله کاملا متمایز انجام می شد.

این کار احتیاج به مهارت و استادی بسیار دارد.

با آمدن کارخانه های ماشینی مس کم کم صنعت کارگاههای گداز مس از میان رفتند.

امروزه مراحل تهیه ظروف مسی هم بطور عمده با کمک دستگاههای برقی انجام میشود که این به علت افزایش تقاضای بازار و پایین آوردند قیمت تمام شده محصول است.

در این بین استاد جواد حبیبی با ذوق هنری سازنده ظروف  دست ساز مسی است که زیبایی و کمال را به اوج رسانده است.

استاد جواد حبیبی در سال 1342 در زنجان بدنیا آمد. ایشان از سال 1359 به یادگیری حرفه مسگری روی آورد. با رکود این حرفه در دهه های 60 و 70 در کشور، ایشان مدتی ترک شغل نموده ولی با توجه به علاقه ای که به این هنر و صنعت داشتند با رونق دوباره مس و مسگری در زنجان، ایشان با نمونه سازی ظروف قدیمی و ایجاد خلاقیت و نوآوری در ساخت آن، مجدد به این حرفه بازگشتند.
دست ساخته های این هنرمند شامل: ظرف آجیل خوری پایه دار در 5 سایز، ظرف شیرینی خوری پایه دار در 5 سایز، ظرف میوه خوری پایه دار بزرگ، قندان، دیزی مسی، و ...است.
استاد حبیبی در سال 1392 موفق به کسب «نشان ملی مرغوبیت اثر» برای «ظرف آجیل خوری» شده اند.

پس اگر می خواهید محصولات دست ساز بی نظیر زیبا و با کیفیت استاد جواد حبیبی زینت بخش منازل شما باشد با مراجعه به سایت اینترنتی توت کالا  می توانید از محصولات این استاد دیدن کرده و با اطمینان خرید خود را انجام دهید.