گفت‌وگوی صمیمی با پیشکسوت قلمتراش زنجانی
1399/13/22

هنر قلمتراشی به اسم زنجان شناخته می شود که پیشکسوت ترین قلمتراش استان حاج جواد توسلیان معرف حضور اکثر زنجانی ها است،قلمتراش های او در ایران شهرت دارند.

حاج جواد توسلیان با اشاره به فعالیت‌ها و سابقه هنری می‌گوید: ۷- ۸ سالگی در بازار زنجان به شاگردی پیش استاد فتحعلی  چاقوساز رفتم در آن زمان روزی ۴ قران مزد می گرفتم و بعد به ۶ قران افزایش یافت، خروس خوان عازم مغازه می شدم در سرما و گرما منتظر استاد تا با كلیدش در کارگاه را بگشاید و تا عصر مشغول بودم، ساعت هشت تا ده شب هم در خیابان فردوسی در اكابر درس می خواندم.  استادکارم  مرد بسیار سخت گیری بود و  تمامی فنون چاقو سازی را یادم نمی داد. بنابراین تمام ابزارهای كار چاقوسازی را خریدم و چهار سال شبانه در خانه كار می كردم تا اینكه ۱۸ سالم شد و برای خود مغازه جدیدی باز کردم و مشغول به ساخت چاقو شدم، اوایل چاقوهای معمولی درست می كردم، فروش انواع چاقو، قند شكن، ساطور، كاردهای آَشپزخانه و ... پر رونق بود چراكه خبری از واردات نبود. روزی دو تا پنج  چاقو می ساختم  و هر قبضه  را 25 قران می فروختم.  ۲۰ سالم بود که یکی از خوشنویسان چیره دست قزوینی به من پیشنهاد داد تا قلمتراش بسازم. با دقت زیاد  قلمتراش را که تا آن موقع در زنجان تولید نمی شد ساختم و خوشنویس قزوینی کارم را تایید کرد و من قلمتراش زنجانی شدم.

این هنرمند صنایع‌دستی درباره جنس تیغه قلمتراش بیان می‌کند: جنس تیغه قلمتراش  دو تیغه از جنس فولاد قرار داده شده است و آبکاری بسیار خوبی روی آنها انجام شده  تا برش و تیزی تیغه ها در حد مطلوبی باشد و برای استفاده هنرمندان و هنرجویان رشته خوشنویسی بسیار مناسب باشد. برش این تیغه ها و هندسه ساخت تیغه به نحوی است که کاملا جوابگوی تراش قلم های سایز کتابت تا مشقی و دزفولی است.

آقای توسلیان درباره جنس دسته قلمتراش می گوید: دسته قلمتراش ها از جنس شاخ گاومیش و صدف دریایی می باشد که بر ارزش کار دوچندان می افزاید.

 او درباره تبلیغ کارهایش صحبت می کند و می گوید: دلیل شهرت کارهایم به خاطر با کیفیت بودن آنهاست.  بیشتر تبلیغ من را مشتریانم انجام می دهند. مشتری هایی كه رضایت آن ها روزی مرا بیشتر كرد.

استاد توسلیان ادامه می دهد: پدر و مادرم معتقد بودند صنعت هنر است و همه فرزندانشان را از كودكی وادار به  آموختن صنعت می كردند. بازار كارمان خوب بود خیلی زحمت كشیدیم و حاصل دسترنجمان را برداشت كردیم كسی كه با دست كار می كند و سختی می كشد حتما روزی اش حلال است.

برای این استاد عزیز و هنرمند آرزوی موفقیت و سربلندی داریم و ان شاا... سالیان سال در کنار زنجانی ها باشد و با هنر زیبایش همه را دلشاد کند.