ظرافت و هنر در چاقوی زنجان
1399/24/30

چاقو سازی یکی از صنایع دستی بومی استان زنجان می باشد که قدمت چاقو سازی، به دوره حکومت مغول ها در زنجان می رسد.

چاقو نوعی ابزار برنده که با استفاده از استیل، فولاد،استیل فولاد،آهن، برنج، شاخ گوزن،شاخ گاو،استخوان گاو و ….  در انواع مختلف بزرگ و کوچک ساخته و پرداخته می شوند .

ظرافت چاقوی زنجان به علت استفاده از مصالح مرغوب و همچنین شکیل بودن از نظر تناسب منطقی در ابعاد تیغه، دسته و غلاف آن می باشد که همگی نشانه زبردستی و تبهر استادان چاقوساز زنجانی می باشد.

دسته و تیغه‌هایی که در چاقوی زنجان و برای مصرف آشپزخانه استفاده می‌شوند یک‌ تکه هستند؛ اما چاقوهای کارخانه‌ای که امروزه در سوییس، نروژ، ترکیه و سوئد تولید می‌شوند دسته‌هایی دارند که به صورت جداگانه ساخته می‌شوند.

دسته‌ها در چاقوهای آشپزخانه ساخت زنجان به صورت سه‌تکه ساخته می‌شوند و ساخت آنها مراحل متعددی دارد اما دسته چاقوهایی را که در کرمان و شهرهای دیگر تولید می‌شوند داغ و با فشار جزئی به تیغه پیچ می‌کنند که کار تخصصی محسوب نمی‌شود.

در زنجان بیش از ۲۰۰ مدل چاقو وجود دارد که هر کدام تعریف خاص خودشان را دارند.

چاقوهای آشپزخانه هم برای خودشان دنیایی دارند که شامل انواع مختلفی از جمله چاقوی سرآشپز، گوشت خردکنی، استخوان پاک‌کنی، دم دستی و غیره می‌شود که با افتخار سایت اینترنتی توت کالا این چاقوهای آشپزخانه  هنر صنعت گران زنجان را عرضه می کند و می توانید با اطمینان خاطر این محصول را از سایت توت کالا تهیه کنید.