ظروف مسی چگونه قیمت گذاری می شوند؟
1399/27/14

 

امروزه که به دلیل پیشرفت در صنعت توانسته ایم محصولات مسی را با ورقه های سبک تر تولید کنید تا براحتی در منازل مورد استفاده قرار گیرد و بانوان خوش ذوق ایرانی با توجه به طرح های زیبا و هنری و تنوع محصولات مسی در لوازم مخصوص پذیرایی و دکوری علاقه مند به استفاده از ظروف مسی گشته اند.

 

شاید برای هر بانوی ایرانی در خرید محصولات مسی پیش آمده باشد که یک محصول ظاهرا بزرگتر همچون کاسه از یک قندان طرح دار کوچک ارزان تر باشد یا حداقل هم قیمت. و این یک سوال اساسی برایشان ایجاد می کند که این تفاوت از کجا می آید و ملاک قیمت گذاری بر روی محصولات مسی چیست؟
در حالت کلی محصولات مسی با توجه به قیمت روز مس در بازار جهانی قیمت گذاری می شود .ولی می توان گفت که به دو صورت وزنی و عددی قیمت گذاری می شود.

 

قیمت گذاری به صورت وزنی


در بعضی محصولات همچون قابلمه، ماهی تابه، کاسه های ساده آبگوشتی و ... با توجه به میزان مس مصرف شده در محصول و قیمت مصوب در بازار محصول قیمت گذاری می شود. البته همانطور که می دانید محصولات مسی به دو صورت دستی و صنعتی تولید می گردند. البته که زحمت و کیفیت کارهای دستی بسیار بالاتر از محصولات صنعتی است به همین علت ظروف دست ساز دو برابر قیمت وزنش در بازار بفروش می رسد. به طور مثال اگر در بازار قیمت هر کیلو مس 240 هزار تومان باشد و یک قابلمه صنعتی 1.4 کیلو باشد قیمت تمام شده ی آن 240000*1.4=336000 تومان خواهد بود.
البته قابلمه های چکش کاری با قابلمه های صاف نیز تفاوت قیمت خواهند داشت.نوع قابلمه هم در قیمت گذاری وزنی آن موثر خواهد بود به طور مثال قابلمه های خمره ای و تیانچه با قابلمه های راسته در قیمت مصوب هر کیلو مس متفاوت خواهد بود.
قیمت گذاری به صورت عددی
ظروف و محصولاتی که در آن ها هنر دخیل است و کارهای ظریف و دکوری هستند علاوه بر قیمت وزنش قیمت کاردست هنرمندی هم که آن را طراحی کرده است - که البته بر روی کارهای هنری نمی توان قیمت گذاشت و ارزش کارها بسیار بیشتر از مبلغ بیان شده خواهد بود -  بر روی آن محاسبه می گردد و از آنجا که میزان زمان و انرژی و مهارتی که از هنرمند بابت محصولات می گیرد متفاوت خواهد بود قیمت های محصولات نیز با یکدیگر مغایرت خواهد داشت و به همین علت نمی توان بین محصولات به صورت ظاهری قیمت گذاری انجام داد.


                                                                                                        

خلاصه روند قیمت گذاری بر روی محصولات مسی به این آسانی که فکر می کردید نیست و از آنجا که قیمت مس هر روز نوسان دارد قیمت محصولات نیز روز به روز تغییر می کند.
و این می تواند خبر خوشی برای کسانی باشد که محصولات مسی تهیه می کنند باشد چرا که با گذر زمان ارزش محصولات خریداری شده نه اینکه کاسته نمی شود بلکه با قیمت روز پیش می رود و ارزش خود را حفظ می کند و هر زمان که اراده کنند می توانند آن را به قیمت روز بفروش برسانند و مجددا به قیمت روز محصول جدیدی خریداری کنند. و این امر در مورد هیچ کدام از محصولات لوازم خانگی همچون کریستال و ... اتفاق نمی افتد. و با این تنوع و زیبایی محصولات مسی که سلیقه ی همه ی بانوان را در بر می گیرد تهیه محصولات مسی می تواند هم جنبه زیبایی و پزشکی داشته باشد و هم جنبه اقتصادی.

سایت اینترنتی توت کالا تلاش می کند با مناسب ترین قیمت ها و با کیفیت ترین محصولات به دوستداران مس ارائه خدمت نماید تا شاید گامی در جهت حمایت از تولیدات و مسگران سرزمینمان بردارد.