چگونه باید ظروف ماشینی را از ظروف دست ساز مسی تشخیص دهم؟
1399/34/19


اگر تاکنون به بازار مس فروش ها رفته باشید و دوست داشتید که یک ظرف مسی خریداری کنید شاید اصلاحاتی همچون این ظرف دست سازه و یا نیمه چکش کاریه و... شنیده باشید و برایتان سوال شده باشد که نیمه چکش کاری یعنی چه؟ یا از کجا تشخیص دهم واقعا دست سازه و ماشینی نیست؟ و ...

در این مقاله می خواهیم به تفاوت ظروف صنعتی ویا به اصطلاح ماشینی و ظروف دست ساز بپردازیم تا در زمان خرید از صحت گفته های فروشنده اطمینان حاصل کنید.

مراحل ساخت ظروف مسی به صورت ماشینی

ابتدا ورقه های مسی که قبلا ذوب شده و نورد گشته و به قطعات کوچکتر تبدیل گشته است را در دستگاه پرس قرار می دهند و آن را به قطر دلخواه فرم می دهند.
سپس اگر نیاز بود داخل آن را به صورت دستی قلع کاری می کنند تا برای ظروفی که درآن ها غذا سرو می شود یون مس بیش از حد وارد غذا نگردد و به بدن آسیبی وارد نکند.
مرحله بعد پولیش زدن به ظروف مسی است که در این مرحله یک لایه نازکی از ظرف برداشته می شود تا براقیت خود را بیابد.
بعد از این مرحله می توان به اتصال قطعات جانبی از جمله دسته و ... اشاره نمود.که دیگر مرحله ی پایانی تولید ظرف به صورت ماشینی است.


تشخیص ظروف ماشینی

برای تشخیص ظروف مسی می توان به یک تکه بودن آن بودن داشتن هیچ نقطه ی جوشی بر روی آن اشاره نمود. ظروف ماشینی سطحی کاملا صاف و یکدست دارند.

و راه دوم سطح ظروف ماشینی دارای خطوط صاف و افقی است و هیچ گونه جای چکش بر روی آن دیده نمی شود.

                                                                                                


مراحل ساخت ظروف دستی

مراحل ساخت ها تقریبا با هم مشابه است با این تفاوت که در قسمتی که ورقه ها را پرس می کنند. آن جا ورقه را با توجه به قطری که می خواهند برش می زنند  و آن را بر روی سندان با ضربات چکش حالت می دهند . دو طرف ورقه را که همان دیواره های جانبی ظرف خواهد شد را با جوش به هم متصل می کنند.و کف ظرف نیز به همان روش به بدنه متصل میشود البته در این بین کلی چکش کاری می شود و در کوره قرار داده می شود و حرارت بالا می بیند که به استحکام آن بسیار کمک می کند .که در اینجا چون هدف این نیست به صورت خلاصه بیان شد و مراحلی که در تشخیص ظروف دستی کمک می کند بیشتر گفته شد.

تشخیص ظروف دستی مسی
 

  • این ظروف روی آن ها اثرات ضربات چکش به صورت واضح نمایان است

  • در قسمت دیواره های کار محل جوش به وضوح مشخص است و سطح آن یک تکه نیست.
  •  


 

  • مقاومت و استحکام ظروف دستی بسیار بیشتر از ظروف ماشینی است
  • قیمت ظروف دستی به دلیل کیفیت بالا و زحمت بسیار آن بیشتر از ظروف ماشینی مسی است.


 

ظروف نیمه چکش کاری

ظروف نیمه چکش کاری نیز همان ظروف ماشینی است که در یک مرحله آن را به صورت دستی چکش کاری نموده اند

 

روش تشخیص ظروف نیمه چکش کاری

این ظروف بدنه هایی کاملا یکدست و مسطح دارد بدون هیچ گونه جای جوش ولی با ضربات چکش بدنه آن چکش کاری شده و دایره های ریزی بر روی آن شکل گرفته است.


امیدواریم بعد از مطالعه این مقاله توانسته باشید ظروف دستی و ماشینی و نیمه ماشینی را براحتی تشخیص دهید.