معرفی میوه خوری ملیله کاری
1399/31/20

معرفی میوه خوری ملیله کاری

 

ملیله کاری در زنجان از دیر باز تا کنون جزو یکی از صنایع دستی زیبا ولی گران بود چرا که مواد اولیه آن از نقره با عیار بالا تهیه می شود. ولی نقوش ظریف و زیبای آن در ظروف متنوع و تابلوها دل هر بیننده ای را به سمت خود می کشاند.و اکثر مردم از دیدن چنین ظروفی لذت می برند ولی متاسفانه به دلیل بالابودن قیمت نقره شاید اکثریت مردم نتوانند این ظروف را به دلیل قیمت بالا تهیه کنند.

به همین علت ملیله کاران زنجانی علاوه بر نقره از مس نیز به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند. میله های مفتولی مسی از آن جا که به نرمی نقره نیست شاید کمی دست ملیله کاران را از بابت نقوش ظریف تر ببند ولی آن ها تلاش کرده اند که بهترین نقوشی را که مس اجازه می دهد بر روی ظروف ایجاد کنند که انصافا نیز نتیجه کارهایشان بسیار زیبا و چشم نواز است که آن را در نهایت با نقره آبکاری می کنند و ظروف زیبایی را تولید و به بازار عرضه کرده اند.

ظروف مسی ملیله کاری جزو یکی از زیباترین ظروف مسی است که هر بیننده ای را به سمت خود جلب می کند.
 

میوه خوری ملیله کاری نیز از جمله همین ملیله کاری هاست که از جنس مس با آبکاری نقره تهیه شده است.و مناسب افراد خوش ذوق و باسلیقه ای است  که می خواهند با زیباترین ظروف از نظر زیبایی از میهمانان خود پذیرایی کرده و حق میزبانی را به صورت کامل ادا کنند.

قطعا با استفاده از این ظرف ملیله کاری ظریف و هنرمندانه خاطرات میزبانی خود را در ذهن میهمانان ماندگار خواهید کرد.

 این میوه خوری زیبای پایه دار در قسمت میوه خوری خوری خود دارای یک قسمت گرد و نسبتا گود است تا میوه ها در آن جا قرار گیرد بی آنکه از ظرف بیرون بریزند. قسمت های لبه ی کار به صورت هشت تکه و به شکل گل درآورده شده که جلوه ی این میوه خوری را دو چندان نموده است. پایه های این میوه خوری هم با هنر ملیله در آمیخته و زیبایی آن را تکمیل نموده است.

میوه خوری ملیله کاری دارای ارتفاع 18.5 سانتی متر است و قطر قسمت میوه خوری آن 18.5 سانتی متر که برای یک پذیرایی با تعداد افراد تقریبی 8 نفره کاملا مناسب است.

                                                                                           

نکته ی مهمی که در ماندگاری این ظروف مهم است نحوه ی نگهداری و شستشو ی آن است. این کار به دلیل آبکاری نقره کاملا سفید است و اگر آن را در محیطی خشک نگهداری نمایید و بعد از شستشو آن را کاملا خشک نمایید می تواند سالها همانند روز اول سفید و درخشان بماند.

البته در شستشوی آن نباید از اسفنج زبر و یا سیم ظرفشویی استفاده نمایید که موجب خط افتادن و یا از بین رفت آبکاری آن خواهد شد.

نکته ی دیگر در شستشوی این ظرف عدم استفاه از مواد ظرفشویی قوی است و هرگز آن را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

اگر ظرف شما به دلیل اکسید شدن سیاه شده باشد می توانید با مقدار کمی سرکه آن را بشویید و سریع آن را آب بکشید تا دوباره سفید گردد.

اگر هم بعد از گذشت سالیان اکسید شد و دیگر با هیچ روشی سفیدی خود را مجدد باز نیافت می توانید با هزینه کمی آن را دوباره آبکاری نمایید تا همانند روز اول سفید و درخشان شود. این ظروف نیز همانند ظروف مسی بعد از استفاده قابلیت فروش دارند.