زنجان و توسعه و انبوهی ازمعادن از جمله مس
1399/49/20

 

 

معادن از قدیم الایام در هر شهر و یا کشوری وجود داشت جزو سرمایه های آن شهر محسوب می شد که موجب رونق گرفتن اشتغال و درآمدزایی در آن منطقه می شود.

جالب است بدانید شهر زنجان دارای 333 معدن فعال است و رتبه 6 کشوری را از لحاظ تعداد معادن داراست و بیش از 30 نوع تندیس معدنی دارد که نشان دهنده تنوع مواد معدنی در استان است. حتی به تازگی ذخایر قابل توجهی طلا و مس نیز در «گلوجه» به اکتشاف رسیده است و محور «ارومیه ـ دختر» غنی از ذخایر طلا و مس است.

ولی اگر از شهروندان زنجانی پرسیده شود اغلب فقط یک و یا دو معدن را نام خواهند برد و از معادن دیگر خبر ندارند. چرا که این معادن موجب اشتغالزایی و درآمد استان نشده است که کسی اطلاع داشته باشد.

در استخراج معادن اگر از نیروهای بومی استفاده گردد و دانش  و دانشگاه را غنی از دانش استخراج معادن  و نحوه ی تبدیل مواد خام معادن به مواد اولیه  کنند و صنایع تبدیلی را در این استان پایه ریزی کنند با وجود این همه معدن دیگر نباید با جمعیت کم نسبت به بسیاری از استان ها جوان بی کاری در استان باقی بماند.

.

پیرو همین مطلب وجود معادن مس بسیار در استان و شهر زنجان می تواند در رونق گرفتن کار مسگران تاثیر بسزایی داشته باشد.چرا که بسیاری از مسگران طی مقالات و اخبار پیشین مشکل تامین مواد اولیه دارند. زنجان که هنر مسگری آن زبانزد خاص و عام است می تواند با تولید ظروف مسی زیبا و ارسال آن به سراسر ایران و حتی جهان نام شهر و کشور خود را به زیبایی همه جا صادر کند و ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد و همه ی این امور نیازمند کاهش هزینه های تولید و مواد اولیه است.


اگر بتوانیم مواد خامی که از معادن استخراج می شود در همین زنجان به مواد اولیه تبدیل کنیم و از آنجا به کارگاه ها تولیدی ظروف مسی ارسال کنیم بسیاری از کارگاه های نیمه تعطیل و یا حتی تعطیل استان که به دلیل نبود مواد اولیه و گران بودن ان می توانند دوباره راه اندازی شود و بسیاری از مشکلات بیکاری این شهر غنی از هنر و معدن کاهش یابد.که این همت سرمایه گذاران در بخش خصوصی و دولت و پیگیری مسئولان استان را می طلبد که کمر همت خود را محکم کنند و از این ثروت عظیم استان به بهترین نحو استفاده نمایند تا مردم نیز ازبرکات این معادن بر سر سفره های خود بهره مند شوند.