حضور هنر ملیله در حوزه های مختلف
1399/13/24

ملیله یکی از هنرهای زیبای زنجانیان است که در خصوص تاریخچه این هنر اصیل در ایران در مقاله " ملیله زنجان، ره توشه ای برای گردشگران داخلی و خارجی" به تفصیل بیان شده است .

در این مقاله تلاش می شود از تنوعی که در محصولات ملیله وجو دارد بیشتر آشنا سازیم.

همانگونه که می دانید ملیله از نقره تهیه می شود و ملیله های زنجان با عیار 99.9 درصدجزو بالاترین عیار های استفاده شده در ظروف ملیله است.

استاد کاران زنجانی تلاش نموده اند علی رغم گرانی محصولات تولید شده با  این هنر با تنوع بخشیدن به محصولات ملیله و ساخت آنها در همه ابعاد بتوانند آن را قابل تهیه برای افراد متوسط جامعه نیز باشد و اکثر مردم بتوانند نمونه ای از این هنر را در خانه خود داشته باشند.

شاید بسیاری ندانند ملیله چه ظروف و لوازمی را شامل می شود.

ملیله در حوزه ظروف منزل با تنوع و زیبایی خاصی تولید و به بازار عرضه می گردد. از جمله ست لوازم چایخوری، ست پذیرایی، شکلات خوری، میوه خوری، آجیل خوری و ...

    

ملیله در حوزه ی تابلو سازی نیز فعال است و تابلو های بسیار زیبایی با طرح های متنوعی از گل های زیبا و آیات قرآن و پرندگان و زیبایی های طبیعت و ... توسط استاد کاران زنجانی تولید گشته است. به دلیل گرانی نقره و هنر دست این تابلو ها را در تمام ابعاد ازکوچک گرفته تا بزرگ برای تهیه تمام افراد با هر سطح توان خریدی تولید می شود.

    

ملیله در حوزه زیور آلات نیز توانسته جایگاه ویژه خود را بیابد. ملیله زنجان که از نظر ظرافت شهره ی همه ی استان ها و حتی جهان است؛ توانسته با همان ظرافت و زیبایی در حوزه ی زیورآلات نیز بدرخشد از جمله گردنبند، انگشتران زیبا، گوشواره های خاص و ...

      

هنر ملیله در حوزه ی تولید آینه و شمعدان و قاب عکس، جاشمعی های زیبا، قاب های بسیار زیبا برای کلام الله مجید و ... نیز وارد شده است و نمونه کارهای زیبا و چشم نوازی تولید شده است.

       

البته تعدادی از محصولات تولید شده توسط استادکاران ملیله توانسته است مهر اصالت را در یونسکو دریافت نماید. شاید برایتان مهر اصالت آشنا نباشد که تعریفی نسبتا جامع از مهر اصالت در ذیل ارائه شده است:

«این مهر گواهینامه‌ای است كه از طرف دفاتر منطقه‌ای یونسكو به موضوعات صنایع‌دستی اصیل و باكیفیت هنرمندان و صنعتگران اعطا می‌شود. هدف از ارائه این مهر، حفظ،‌ احیا و تداوم فعالیت حرفه‌ها و ارزش‌های بومی و سنتی تعریف‌شده است. آثار كسانی كه موفق به دریافت مهر اصالت یونسكو می‌شوند، با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می‌شود.

آثاری در داوری یونسكو موفق به دریافت مهر اصالت می‌شوند كه مزایای اصالت (نشان‌دهنده هویت فرهنگی و ملی هنرهای سنتی كشور)، خلاقیت (طرح، روش تولید و مواد اولیه)، قابلیت بازیافت (از مواد اولیه طبیعی تهیه شده باشند)، قابلیت عرضه در بازار بین‌المللی، قیمت مناسب، رعایت حقوق انسانی، عدالت‌محوری و استاندارد مكان تولید، برتری و مزیت براساس معیارهای تكنیكی و مواد به‌كار رفته، قابلیت تولید به مقدار زیاد، كیفیت، كاربرد در زندگی روزمره و نوآوری محصول را داشته باشند.»

بعد از این تعریف حتما علاقه مند شدید تا بدانید چه محصولاتی توسط چه استادانی این مهر را دریافت نموده اند.

نخستین مهر اصالت یونسکو در سال 86 به کاسه ملیله  استاد عبدالحمید محرر اعطا شد. در سال 87 استاد محسن یزدان شناس با یک جعبه جواهرات ملیله دومین مهر اصالت یونسکو را برای استان زنجان کسب کرد.

سال 89 دو اثر صنایع دستی زنجان موفق به اخذ مهر اصالت یونسکو شدند. استاد وحید شب بویی جم با ساخت یک دف و جعبه جواهرات ملیله دیگری از استاد محسن یزدان شناس موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شدند.

قاب عکس ملیله استاد نقی رحمانی، شمعدان ملیله استاد علیرضا لطفی رضایی و قلمتراش چهار تیغه استاد ذکریا علیخانی نیز در سال 97 توانستند سه مهر اصالت یونسکو برای استان زنجان به ارمغان آورند.

امید است با معرفی حضور صنعت ملیله در زمینه های مختلف و رونق گرفتن این هنر زیبای زنجان از زوال این هنر جلو گیری شود . البته که باید متذکر شوم که هنرمندان زنجانی برای انکه توان مالی مردم را برای خرید این محصولات زیبا در نظر گرفته باشند محصولاتی از مس با هنر ملیله تولید کرده اند تا اگر امکان تهیه این محصولات را با نقره نبود؛ با مس تهیه کنند. البته که زیبایی ملیله با نقره به دلیل نرمی  و مناسب بودن این فلز بسیار جلوه گرتر خواهد بود ولی با این وجود این محصولات نیز کاملا زیبا و چشم نواز اند.