مس و کاربرد آن در ساختمان
1399/53/10

مس از جمله فلزاتی است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیار دارد.

در برخی از کشور ها از مس به عنوان نمای ساختمان استفاده می کنند و از درخشش و حرارتی که در روز های آفتابی دارد بهره می برند، چرا که فلز مس به علت براق بودن حرارت را منعکس می کند و با نمای مسی می توانیم در مصرف انرژی هم صرفه جویی کنیم ؛ به این صورت که مس در فصل تابستان از ورود گرمای زیاد نور خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می کند و فضای خانه خنک تر می شود به همین دلیل است که در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.اطراف ساختمان را گرم می کند و رنگ گرم و مسی که دارد زیبایی ویژه ای به ساختمان می دهد . از دلایل دیگر آن می توان به استحکام بالای آن اشاره نمود که در مقابل باد و باران و آفتاب مستحکم تر از نماهای دیگر می باشد و فرسایش پیدا نمی کند و بسیار مقاوم است .

مس که در سیم کشی های ساختمان رکن اصلی را دارد و یک هادی بسیار مناسب برای هدایت جریان برق است و مقاومت بسیار پایینی دارد.

مس یک متریال ضد قارچ و باکتری است و امکان رشد میکروب ها بر روی آن وجود ندارد از این رو در مکان هایی نظیر آشپزخانه و سرویس بهداشتی در اجزاء مختلف همانند دستگیره های درب کابینت ، سینک آشپزخانه، کانتر، شیرآلات بهداشتی، لامپ های روشنایی و ... می توان از آن استفاده نمود.

از موارد دیگر در استفاده از مس در ساختمان می توان به ساخت انواع لامپ روشنایی از قبیل لامپ های خلاء، تولید پیچ و مهره، تجهیزات مربوط به تهویه هوا، خطوط انتقال آب و بخار آب در ساختمان، پانل های دیواری در دکوراسیون داخلی، ساخت کابل و جعبه تقسیم ولوله کشی منازل اشاره نمود.