نکاتی در خصوص براق ماندن محصولات مسی
1399/03/10

 

مس جزو محصولاتی است که زمانی که در معرض هوا به خصوص هوای مرطوب و گرم قرار می گیرد به سرعت اکسید میشود. و ممکن است زیبایی آن را تحت الشعاع قرار دهد.
شاید همین امر هم بسیاری از افراد را از خرید محصولات مسی منصرف سازد. ولی در این مقاله سعی می شود نکاتی را که در کاهش اکسید شدن محصولات کمک می کندبیان شود.

عاملی که موجب اکسید شدن مس می گردد، رطوبت و گرماست، به همین دلیل اگر محصولات مسی را در جای خشک و بدون از رطوبت و در دمای خنک نگهداری شود شاهد عدم و یا کاهش اکسید مس خواهید بود.

امروزه بسیاری از محصولات مسی که برای پخت و پز استفاده می شود را با یک لایه نانویی پوشش می دهند تا در اثر رطوبت و دمای هوا اکسید نگردد. در خرید محصولات مسی نانویی بودن آن حتما قید می شود. در نتیجه برای خرید اگر از محصولات نانویی خرید کنید و در شستشو و استفاده ی آن دقت کنید تا لایه نانویی آسیب نبیند تا سالهای سال همان براقیت خود را خواهد داشت.

البته اسپری های محلول به نام نانو مس نیز در بازار موجود است . تا اگر محصولاتی در منزل دارید که می خواهید آن را با لایه نانویی پوشش دهید بتوانید. این محصول در مقابل حرارت نیز مقاوم می باشد. از مزایای استفاده از این محصول می توان به ضد خش بودن ، ضد اکسید بودن ، آنتی باکتریال، مقاوم به حرارت، ماندگاری طولانی و ... اشاره نمود.

نکته ی بعدی در براق ماندن محصولات مسی نحوه ی شتشوی آن است. در شستشوی محصولات مسی نباید آن را با مواد شستشوی قوی همچون سفید کننده و پودر رخشا و ... استفاده نماید  تنها مایع ظرفشویی برای شستشوی ظروف مسی کافیست.

هر گز ظروف مسی را در داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید و آن را به صورت دستی بشویید. پس از شستشو برای اکسید نشدن آن را با دستمال نرم کاملا خشک نمایید.

اگرتمام نکات بالا را رعایت کردید و باز هم لکه های تیره ای بر روی ظروف مسی ایجاد شد آن را سریعا با روش های خانگی و یا مس پاک کن های مخصوص که در مقاله های قبلی به تفصیل بیان شده است، تمیز نمایید که اگر این لکه ها بیشتر شود و طولانی مدت بماند پاک کردن آن را دشوار می سازد.

امید است این راهکار ها به شما کمک کند تا از استفاده از محصولات مسی لذت ببرید.