ست آفتابه لگن های مسی
1399/12/11

 

ایرانیان در قدیم که چیزی با عنوان قاشق و چنگال وجود نداشت؛ غذا را با دست تناول می کردند و به خاطر اسلام و فرهنگ غنی خود به بهداشت هم اهمیت فراوانی می دادند به همین علت قبل از غذا حتما باید دست ها شسته می شد. مهمان نوازی ایرانی ها نیز زبانزد جهانیان است، قبل از غذا به جهت آن که مهمانان به زحمت نیافتند جهت شستن دست ها، آفتابه لگنی فراهم می کردند تا دستان مهمانان را در همان محل پذیرایی با آب شستشو دهند.

این رسم تا زمان ترویج قاشق چنگال ادامه داشت. که حتی ضرب المثل «آفتابه لگن هفت دست شام و ناهار هیچی » نیز از این رسم می آمده است.

بعد از آن که آب های لوله کشی در منازل آمد و شستشوی دست آسان گشت این ظروف که با هنر ایرانی هم عجین شده بود و نقوش زیبایی بر روی آن حک می شده_بسیار چشم نواز بود_ به وسیله ای جهت تزیین و دکور تبدیل گشت که با دیدن ان ، هم به یاد رسوم گذشته می افتیم و هم از زیبایی آن لذت می بریم.

ست آفتابه لگن در بازار به چند صورت می توان یافت. آفتابه لگن هایی سیاه قلم و با نقوش زیبا و برجسته که حاصل قلمکاری هنرمندان زنجانی است.این ست ها که یک نمونه ی آن در سایت توت کالا موجود است با نقش شیر و خورشید به صورت کاملا هنرمندانه طراحی گشته است.

 

این ست که ارتفاع بیشتری نسبت به سایر محصولات دارد – تقریبا 50 سانتی متر- می توان به جرات گفت از کارهای نفیس و زیبای محصولات مسی است که در هر جایی قرار گیرد طر حهای آن اصالت و هنر ایرانی را به رخ خواهد کشید.

 

تنوع دیگری که از ست آفتابه لگن در بازار موجود است، ست آفتابه لگن مسی با نقوش غیر برجسته است. کسانی که دوست دارند این ست ها را به رنگ زیبا و گرم مسی در خانه ، محل کار و ... داشته باشند، می توانند از این محصولات استفاده نمایند. این ست که از نظر ابعاد کاملا شبیه ست سیاه قلم آن می باشد و فقط از نظر رنگ و طرح با یکدیگر متفاوت هستند. ست آفتابه لگن مسی دارای لایه نانویی است تا در اثر گذشت زمان اکسید نگردد.

                                                                                                  ست آفتابه لگن سیاه قلم  توت کالا    2098   

همانگونه که از اسم محصول پیداست از دو قسمت آفتابه و لگن تشکیل شده است. لگن این ست ها که شبیه کاسه است بر روی آن لایه ای مسی قرار داده اند تا نقوشی زیبا بر روی آن حک نموده اند و با سوراخ هایی که آن هم با آن نقوش ترکیب گشته است، محصولی چشم نواز را ایجاد کنند و این طراحی هوشمندانه در قدیم جهت عدم پراش آب در هنگام جابه جایی و شستشو و نیز عدم دیده شدن آب کثیف در هنگام شستشو انجام می شده است.قطر این لگن ها 26  سانتی متر است.

                                                                                                               

آفتابه آن نیز دارای لوله هایی بلند است و این نیز نشان از طراحی های اصولی و متفکرانه آن زمان می باشد چرا که با وجود این خروجی بلند آب، آب کاملا یکدست و آرام  دستان مهمانان را نوازش خواهد نمود.ارتفاع این آفتابه 39 سانتی متر می باشد.
                                             

وزن کلی این محصول تقریبا 2 کیلو گرم می باشد.

اصالت و زیبایی این محصول خود گویا ست و بیش از این نیازی به بیان زیبایهایش نیست. امید است با داشتن این محصول زیبا در منازلتان، اصالت و هنر ایرانی برای میزبانانتان به نمایش در آید.