شهرهای تولید کننده ظروف مسی
1399/26/12

 

مس و صنعت مسگری از سالیان دور است که در کشور ایران رواج دارد و بسیاری از اجداد ما در این پیشه مشغول به فعالیت بوده اند. متاسفانه بسیاری از شهر هایی که صنعت مسگری در آن رواج داشته دیگر خبری از صدای چکش های مسگران در آن نیست و کلا این صنعت در آنها منسوخ گشته است ولی شهر هایی هم هستند که هنوزای هنر را ادامه داده اند به خصوص امروزه که مردم به خاطر فواید آن بیشتر به ظروف مسی گرایش پیدا کرده اند. در این مقاله شهرهایی که در زمینه تولید ظروف مسی فعالیت می کنند معرفی می شوند.

شهر زنجان

شهر زنجان از جمله شهرهایی است که از قدیم الایام این صنعت در آن رواج داشته است و مدتی بود که کمی رو به افول می رفت ولی دوباره توانست خود را به اوج برساند. هیچگاه تولید ظروف مسی در شهر زنجان متوقف نشده است. این شهر خود دارای معادن فراوان مس است. ظروف مسی زنجان توانسته در ایران به عنوان ظروف مسی با کیفیت خود را مطرح کند. چرا که همواره از ورقه های فلزی ضخیم با فرآیند تولید با کیفیت توسط صنعت گران با تجربه خود، استفاده می نماید. تولیدات زنجان از نظر تنوع بالا در ظروف پخت و پز نظیر قابلمه های شکمی، قابلمه راسته، تیانچه، کماجدان و انواع و اقسام شیر جوش،ماهیتابه، سماور، کتری، قوری و ... نیز در سطح ایران بسیار مطرح است. بازار مسگران زنجان امروزه رونق بیشتری یافته و صدای چکش مسگران آن حاکی از افزایش تولیدات آن است. 

                                 

اخیرا نیز ظروف تزئینی و قلمکاری بسیار زیبا نیز تولید می کند که توانسته هر رهگذری که از شهر زنجان می گذرد را برای چند لحظه به داخل شهر کشانده تا از ظروف زیبا و با کیفیت مسی آن دیدن کنند و به عنوان سوغات به شهر های خود ببرند. البته تولیدات زنجان به برخی از شهرها نیز صادر می شود. و همچنین بسیاری از سایت های اینترنتی در زنجان برای راحتی کار هموطنان محصولات شهر زنجان را به صورت اینترنتی و با ارسال درب منزل ارائه خدمت می نمایند.

                          

شهر اصفهان

شهر اصفهان که از قدیم به شهر هنر معروف است نیز دارای راسته مسگرهاست. این صنعت در اصفهان نیزمانند شهر زنجان دارای قدمت بسیار زیاد است. مسگران هنرمند اصفهانی هنر و صنعت را با هم در آمیخته اند و قلمکاری و مسگری را با هم تلفیق نموده اند که با تولیدات خود هنر ایرانیان را به رخ جهانیان بکشند. شهر اصفهان بیشتر تولیدات مسیش به عنوان دکوری در بازار شناخته می شود. البته اصفهان نیز وسایل پخت و پز تولید می کند ولی هنوز نتوانسته جایگاه ظروف پخت و پز را آنگونه که باید در ایران بیابد و هنوز گوی سبقت را از شهر زنجان در زمینه تولیدات با کیفیت و تنوع بسیار ظروف پخت و پز برباید.

شهر کرمان

کرمان نیز جزو شهر هایی بوده است که در گذشته مسگری در آن رونق فراوان داشته است و تولیدات آنها از نظر کیفیت ورد زبان ها بوده است ولی متاسفانه در چند سال اخیر این صنعت در کرمان رو به افول بوده است و نتوانسته جایگاه قبلی خود را در زمینه مس بیابد. کرمان بیشتر ظروفی همچون دیگ و قابلمه و ...در کل لوازم پخت و پز با تنوع کم ولی با کیفیت بالا تولید می کند. هنر خراش بر روی ظروف در کرمان استفاده می شده است که امروزه در کرمان به دلیل کم شدن تولیداتش و استفاده ی اصفهان از این هنر بر روی ظروف مردم به اشتباه می پندارند که مخصوص اصفهان است.

شهر یزد

شهریزد نیزدر زمینه تولید ظروف مسی، از پیشینه ای قوی برخوردار است بازار مسگری یزد که هسته بازارهای تاریخی این شهر را تشکیل می دهد همچنان در زمینه تولید، پویا و فعال است.

روی آورن مردم به ظروف مسی به علت فواید مس،به صنعت تولید این ظروف در یزد نیز جانی دوباره بخشیده و در این راستا هنرمندان مسگر یزدی نیز به تبع نیازهای مردم، این هنر اصیل را با تنوع دادن و همچنین با به کار بردن خلاقیت، به علاقه مندان عرضه می کنند.

شهر شیراز

بازار مسگرها، یکی از جاذبه های گردشگری شهر شیراز به شمار می رود وهنوز با وجود کاهش تولیدات مسی در شیراز ظروف مسی دست ساز، از سوغاتی های مهم این شهر است. بازار مسگرها در شیراز، جایی با حال‌وهوای قدیمی ا‌ست که این‌ بازار در خیابان لطفعلی خان زند و محله درب شاهزاده قرار گرفته است. مسگرهای قدیمی که کسب و کار را مثل سابق زنده نگه داشته‌اند و هنور در بازار با صدای چکششان آن جا را سر پا نگه داشته اند ولی متاسفانه نتوانسته اند جوانان را به این شغل علاقه مند سازند تا بتونند راهشان را ادامه دهند. امید است با رونق گرفتن فروش ظروف مسی در بین مردم شیراز جوانانش نیز به این هنر و صنعت علاقه مند شوند.