معرفی برخی محصولات میناکاری
1399/10/18

 

میناکاری هنری است زیبا و چشم نواز که بیشتر بر روی ظروف مسی، طلا و یا نقره انجام می شود. با قلم سفید متنوع طرح ها و نقوشی زیبایی را بر روی ظروف می آفرینند مینا از ترکیب اکسیدهای فلزات و چند گونه نمک در مجاورت حرارت بالا (۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد) شکل میگیرد و رنگ‌ها در طول زمان و بر اساس دما بوجود می‌آیند و تثبیت می گردند.

ظروف میناکاری اغلب در استان اصفهان انجام می شده است ولی امروزه به دلیل گسترش تولید ظروف مسی و تلاش برای تولید ظروف متفاوت کشور ترکیه نیز محصولات مسی با طرح های میناکاری کاملا متفاوت با اصفهان تولید کرده است که امروزه در تولیدات آنها در بازار ایران نیز مورد استقبال قرار گرفته است.در شهر زنجان نیز با الگو گرفتن از میناکاری ترکیه جدیدا طرحهای بسیار متنوع و زیبایی تولید شده که هم در بازار داخلی و هم صادرات آنها مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.
امروز می خواهیم در مقاله ای به معرفی برخی ظروف میناکاری بپردازیم.

این ظروف میناکاری با ظروف میناکاری اصفهان از نظر طرح و رنگ متفاوت است. ظروف میناکاری اصفهان اغلب از نقوشی ریزگل و بوته های فراوان و زیبا با پس زمینه ی آبی استفاده شده است در صورتی که این ظروف میناکاری از گل ها و نقوشی به مراتب درشت تر با پس زمینه ای کرم و مشکی و مسی طراحی شده است. و اکثر ظروف پذیرایی را با این میناکاری تولید نموده اند. جنس ورقه ی استفده شده در تولید این ظروف ضخیم می باشد به همین دلیل در مقابل ضربه و آسیب دیدگی بسیار مقاوم است به همین علت می تواند سالهای سال شما را در میهمانی هایتان همراهی کند.

 • آجیل خوری مسی میناکاری

این آجیل خوری که پایه بلند با ارتفاع 20سانتی متر و قطر دهانه 20 سانتی متر تولید شده است که همزمان طرح هایی را با نقاشی و حکاکی بر روی ظروف ایجاد نموده اند تا درخشش ظرف مسی را نیز به نمایش گذارند.

 

 • انواع شکلات خوری
   
 • شکلات خوری خمره ای در دارمیناکاری:

برای زمانهایی که از شکلات های بدون روکش می خواهید استفاده نمایید می تواند بهترین گزینه باشد این شکلات خوری نیز ارتفاع کلی آن 24 سانتی متر با قطر دهانه 8.5 است. از این شکلات خوری می توان در رستوران ها و هتل ها بر روی میز لابی و ...نیز استفاده گردد.
 

 • شکلات خوری کروی میناکاری

 این شکلات خوری که قسمت بالای پایه آن کاملا گرد و کروی است یادآور شکلات ها و آبنات های گرد و خوشمزه است که می تواند اشتها را برای شکلات های درون آن چند برابر نماید.این شکلات خوری نیز پایه بلند با قطر دهانه 17.5 سانتی متر و وزن 600گرم می باشد.
 

 • پارچ مسی میناکاری
  این پارچ که با ابتکاری که در طرح زده اند سمتی از پارچ به رنگ زمینه کرم می باشد و سمتی دیگر به رنگ زمینه مشکی که این دو طرح بودن آن زیبایی ویژه ای به آن بخشیده است.این پارچ نیز ارتفاعش 25 سانتی متر با وزن 650 گرم تولید گشته است.  

              

 • گلدان مسی میناکاری
  این گلدان نیز برای گوشه ای از منزل با گل های زیبا و یا محل کار به خصوص کارهایی که ارباب رجوع دارند جهت آرامش بخشی به مردم همزمان با استفاده از گل های طبیعی و نقوش ودرخشش این گلدان می تواند انجام گیرد.در این گلدان نیز ازمتد تغییر پس زمینه در دو طرف کار استفاده شده است تا بر جذابیت کار بیافزایند و سلیقه مشتریان را تامین کنند.
   

   

این ظروف که می تواند یک ظروف پذیرایی خاص و ویژه را برای ایرانیان مهمان نواز ایجاد کند می توان از طریق سایت توت کالا سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید. سایت اینترنتی توت کالا با داشتن انواع ظروف مسی سعی کرده است به تواند سلیقه ی تمام ایرانیان را تامین نماید.