یون مس در بدن چه می کند؟
1399/09/18

مس از مواد معدنی در بدن می باشد. محل تجمع مس در بدن بیشتر در کبد و سیستم عصبی می باشد ولی در بیشتر سلول های بدن یافت میشود. برای آنکه مس در بدن بتواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد نیاز به پروتئین دارد وپروتئین ها، مکمل مس در بدن هستند. به مین علت کمبود مس می تواندجذب پروتئین رانیز دچار اختلال کند.

مس در کبد ذخیره می شود تا در یک فرآیند شیمیایی بتواند به ساخت هموگلوبین خون کمک کند. هموگلوبین خون نیز وظیفه اکسیژن رسانی به بافت های بدن را دارد.

مس مانند یک آنتی اکسیدان رادیکال های آزاد را از بین می برد و از آسیب سلولی جلوگیری می کند.

مس درسلول های بدن در حمل الکترون ها در چرخه ی تولید انرژی مورد نیاز بدن است به همین علت کاهش مس در بدن موجب خستگی، افسردگی و کاهش انرژی میشود.

مس درپیوند کلسیم به استخوان ها و بافت های همبند به خاطر ساخت و ترمیمشان مورد نیاز است. این کارکرد شامل تاندون ها,شریان ها، رباط ها،ناخن ها و ... می شود.

مس محرک تولید کننده های عصبی دربدن می باشد واختلال در میزان مس در بدن تاثیر بسزایی بر روی سیستم اعصاب مرکزی بدن دارد که به شدت با واکنش های عصبی و احساسی به همراه است از اختلالاتی که ایجاد می کند می توان به اسکیزوفرنی، کاهش قدرت حافظه ،افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی و ... اشاره نمود.

در بدن انسان، مس به استفاده بهینه از آهن و به کارگیری آن در بدن کمک می کند. مس برای متابولیزم آهن و ورود آهن به داخل مولکول هموگلوبین نیاز است. وقتی عدم تعادل مس رخ دهد آهن نمی تواند وارد هموگلوبین شود و کم خونی بروز می دهد؛ این نوع کم خونی به خاطر فقر آهن نمی باشد و درمان صحیح برای این نوع کم خونی تنظیم میزان مس و سایر مواد معدنی است و بعد از آن کم خونی بدون نیاز به مصرف قرص آهن از بین می رود.

مس و احساسات

مس ارتباط تنگاتنگی با ارتقا احساسات دارد که خشونت بسیار در افراد را می توان به ازدیاد مس در بدن نیز نسبت داد. مس آنقدر بر روی احساسات تاثیر دارد که بعضی از دانشمندان آن را ماده ی معدنی احساسات می گویند چرا که عدم تعادل آن در بدن تاثیر عمیقی بر سیستم اعصاب مرکزی دارد. مس تقویت کننده فعالیت مغز قدیم که مربوط به احساسات و عاطفه است و عنصر روی تقویت کننده مغز جدیدبخشی از مغز که مربوط به استدلال، منطق و غیره است می باشد. روی و مس در بدن ضد هم هستند. اگر مس در بدن افزایش یابد روی بدن کاهش می یابد. به همین علت زمانی که مس در بدن افزایش یابد مغز قدیم فعال می شود و احساسات شخص نسبت به قبل حساس تر خواهد شد و حالات احساسی شخص تغییر میکند.

میزان مصرف روزانه

مس در بدن یک شخص بزرگسال به میزان 2 تا 3 میلی گرم روزانه باید دریافت شود.در کل 100 میلی گرم مس در بدن یک شخص سالم بایدجود داشته باشد. ورود میزان بیشتری از مس به بدن می تواند موجب مسمومیت شود و عوارضی همچون سردرد، حالت تهوع، کاهش قند خون و افزایش ضربان قلب ‌شود. از آنجا که کبد مخزن اصلی مس در بدن است، مس اضافی در مغز و کبد رسوب کرده، به کلیه‌ها صدمه می‌زند و مانع تولید ادرار می‌شود. افزایش مس در کودکان عوارضی مانند اختلال در یادگیری خواندن و نوشتن، بیش‌فعالی و مشکلات شنوایی را در پی خواهد داشت. در جوانان و افراد بزرگسال همانگونه که گفته شد ممکن است ازدیاد مس سبب افسردگی، پرخاشگری و عصبانیت و تحریک‌پذیری زیاد، تغییرات شخصیتی و توهم شود.