کاربرد مس در پزشکی
1399/09/23

 

مس در حوزه های مختلف کاربرد دارد ما در مجله ی اینترنتی سایت توت کالا به برخی از این کاربردها همانند «کاربرد مس در ساختمان» اشاره نموده ایم. در این مقاله به کاربرد هایی از مس که در پزشکی استفاده شده است؛ می پردازیم.

یکی از کاربردهایی که به تازگی کشف شده است و انجام می شود استفاده از مس در ایمپلنت هاست. عفونت استخوان  که معمولا در اثر شکستگی، زخم های عمیق، پوسیدگی شدید دندان و عواملی از این دست ایجاد می شود، در موارد جدی می تواند منجر به نقص عضو و حتی مرگ شود. درمان این نوع عفونت بسیار دشوار است.

محققان ایرلند ایمپلنتی را ساختند که یون های مس موجود در این ایمپلنت باکتری های آلوده کننده را نابود می کنند و از طریق جراحی در محل عفونت استخوان قرار می گیرد و به طور همزمان موجب بهبود جریان خون و رشد استخوان شده و باکتری ها را از بین می برد. ایمپلنت مسی موجب تسریع رشد استخوان و ترمیم زخم می شود.

این ایمپلنت جدید که ذرات مس در آن استفاده شده است، امکان توسعه یک راهکار درمانی تک مرحله ای برای عفونت استخوان را بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها ایجاد می کند.

کاربرد دیگر مس در پزشکی در درمان کم خونی است. یک نوع کم خونی وجود دارد که بر اثر افزایش روی در بدن ایجاد می گردد.به همین علت مس در بدن کاهش می یابد. برای جبران این کمبود ازترکیبات مس استفاده می گردد.

کاربرد دیگر آن استفاده از مس برای درد های مفصلی وتسریع در ترمیم زخم هاست.

از کاربری دیگر این فلز در پزشکی می توان به ساخت پماد های دارویی در قدیم و امروزه اشاره نمود.امروزه نیزپمادهایی از مس تولید می گردد که جهت تسکین دردهای آرتریت، پشت، عضلات، زانو و مفصل مورد استفاده قرار می گیرد.

 در یونان باستان از مس برای درمان بیماری های ریوی استفاده می شده است. در قرن 18برای پزشکان غربی سولفات مس جایگاه ویژه ای برای درمان بیماری های نارسايي‌هاي ذهني و ريوي پیدا کرد. این ترکیب امروزه نیز در آفریقای جنوبی و قبایل بدوی برای درمان بیماری های قارچی و پوستی استفاده می شود.

مس به‌عنوان عامل ضد انگل‌هاي زيستي مانند قارچ و حشرات نیز کاربرد دارد.

یکی از مصارف پزشکی مس سولفات شست و شوی زخم ها بود. حکیمان و پزشکان سنتی جهت درمان خوره بینی توصیه می کردند تقریبا به اندازه 5 گرم کات کبود را در لیوان حل کرده و با پنبه بر روی زخم مالیده شود تا با این روش زخم شست و شو شده و التیام پیدا کند.

امروزه  نیز نانو ذرات اکسید مس، بیشتر به دلیل خاصیت ضد میکروبی و بیوسیکلتی آنها مورد توجه قرار گرفته اند و ممکن است در بسیاری از کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار گیرند، مانند فرمولاسیون ضد سرطانی، مواد ضد میکروبی و ...