انواع قابلمه های مسی زنجان
1399/25/28

 

زنجان از نظر تنوع محصولات پخت و پز در ایران سرآمد است. این موضوع در مقاله « شهرهای تولید کننده ظروف مسی» به تفصیل بیان شده است. تنوع قابلمه ها نیز که در زنجان تولید می شود، بسیار است. در اینجا سعی می کنیم مدل های پرفروش آن را به شما معرفی کنیم.

 

قابلمه شکمی

قابلمه شکمی ظاهری گرد و توپی شکل با دو دسته در کناره ها و یک درب دسته دار است. روی آن چکش کاری های منظم و زیبایی انجام شده است . این نوع قابلمه ها از سایز کوچک یعنی قطر 18 تا سایز های بزرگ استاندارد در بازار موجود هستند و تولید کنندگان مختلفی این قابلمه را تولید می کند.این قابلمه ها اکثرا به صورت نیمه ماشینی تولید می شود.این نوع قابلمه اکثرا جهت طبخ انواع خورشت ها استفاده می شود.

قابلمه راسته

این نوع قابلمه هم به دلیل ظاری صاف و چهار گوشی که دارد به قابلمه راسته معروف است. قابلمه راسته نیز در کناره های خود دو دسته و درب دسته دار دارد. روی آن نیز هم به صورت چکش کاری شده در بازار موجود است هم به صورت صاف و مسطح. این قابلمه در بازار هم به صورت ماشینی تولید می گردد و هم به صورت دست ساز که طبیعتا دست ساز آن با دوام تر و گرانتر خواهد بود. این قابلمه نیز در تمام سایز ها می توانید در بازار بیابید. حتی در کوچکترین ابعاد به قطر 12 که به قابلمه نوازدی معروف است نیز در بازار یافت می شود.این قابلمه ها را بیشتر برای پختن برنج و محصولات برنجی استفاده می کنند.

قابلمه تیانچه

این نوع قابلمه که قطر کف آن از قطر دهانه ی آن بزرگتر است و درقسمت پایینی قابلمه برآمدگی کروی شکلی دارد. این محصول نیز در بازار بیشتر به صورت ماشینی موجود است ولی با چکش کاری های زیبا و منظم بر روی آن. تیانچه در بازار در تمام سایز های استاندارد یک قابلمه موجود می باشد. این نوع قابلمه غالبا هم جهت پخت برنج و هم طبخ خورشت استفاده می شود.

کماجدان

 کماجدان که ظاهرا شباهت بیشتری به تیانچه دارد با این تفاوت که برآمدگی گفته شده در تیانچه در کماجدان نیست و قطر انتهای قابلمه از قطر دهانه ی آن بزرگتر می باشد و می توان گفت شبیه دیگ کوچک است. کماجدان نیز در بازار بیشتر به صورت دست ساز یافت می شود البته نمونه های ماشینی آن نیز موجود است. کماجدان در اکثر موارد برای پخت خورشت ها از آن استفاده می شود.

دیزی پزی

دیزی پزی هم در دو سایز تکنفره و بزرگ ساخته می شود و بزرگ آن در چندین قطر برای جمعیت های مختلف خانواده ساخته می شود. دهانه ی این دیزی پزی نسبت به کماجدان تنگ تر و کوچکتر است. چرا که دیزی به صورت کامل بخار کند و خوب طبخ شود و ارتفاع آن نسبتا بیشتر از کماجدان می باشد.

این دیزی پزی نیز به صورت دستی و ماشینی در بازار موجود هستند و هم چکش کاری شده و هم صاف آن را می توان در بازار یافت.

 

دیگچه

این قابلمه نیز که در تمام ابعاد موجود است به شیبیه کماجدان است ولی با دهانه ای کوچکتر از کماجدان و ارتفاعی کمتر از دیزی پزی، دیگچه نیز به صورت دستی و مصنوعی تولید می گردد.

این دیگچه نیز اغلب برای طبخ خورشت ها از آن استفاده می گردد.