چاقوی های دسته رنگی زنجان
1399/29/01

زنجان به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرکتی که در جنگ های بعد و قبل از اسلام داشته و نیز وجود معادن آهن و مس در شهر از قدیم الایام ساخت چاقو یکی از پیشه های اصلی زنجانیان بوده و هست. البته با آمدن سلاح های گرم این شغل رو به افول نهاد و مردم بیشتر فقط جهت مصارف خانگی از چاقو استفاده می کنند. قدیمی ترین چاقویی که تاکنون یافت شده است مربوط به مردان نمکی متعلق به هیجده قرن پیش از میلاد است و این نشان از قدمت ساخت چاقو در زنجان است.

متاسفانه امروزه نیز با ورود چاقوهای وارداتی به ایران و عدم حمایت از تولیدات چاقوی زنجان جهت بهبود کیفیت و رقابت با محصولات خارجی با وجود چاقوسازان با تجربه و حرفه ای این شغل در بازار جایگاه اصلی خود را نیافته است.

البته چاقوسازان زنجانی دست از تلاش برنداشته و با همتی بلند با کمترین امکانات بهترین محصولات را ارائه می دهند.

کارد راسته ای مجید

این چاقوی راسته ای دسته رنگی که با نام چاقوی مجید در بازار – نام تولید کننده – شناخته می شود در اندازه ی همان کارد سرآشپز می باشد و برای آشپزهای حرفه ای و سرعت عمل های بالا با حجم مواد غذایی بالا مناسب است. و نیز افراد معمولی  با این چاقو می توانند مرغ و گوشت را براحتی برش داده و تقسیم بندی کنند. جنس تیغه ی این چاقو از فولاد ساخته شده است. فولاد در چاقو زمانی استفاده می شود که می خواهیم چاقو بسیار تیز و برنده شود و در مقابل ضربه مثلا استخوان مقاوم باشد و آسیب نبیند.                                  

این چاقوی 140 گرمی ، طول دسته 11 سانتی متر، طول تیغه 16 سانتی متر و عرض  4 سانتی متر دارد. جنس دسته ی آن پلاستیکی است و دررنگ های مختلفی که در تصویر مشاهده می شود، تولید شده است.

کارد آشپزخانه متوسط مجید

این تولید کننده دقیقا با همان خصوصیات و جنس، چاقویی با ابعاد کوچکتر برای مصارف خانگی نیز تولید نموده است تا بتوان آن را به صورت یکدست و ست درآشپزخانه استفاده نمود.

کارد آشپزخانه برای کارهای روزمره مانند پوست کندن ، خردکردن، خلال کردن مواد و ... مناسب است و ابعاد آن به گونه است که به آسانی در دست جا می گیرد و می توان با آن مواد اولیه ی یک غذای خوشمزه را فراهم نمود. ابعاد این چاقو آشپزخانه با توجه به سایز های استانداری که موجود است جزو چاقو های آشپزخانه متوسط هست. طول کلی آن 24 سانتی متر، طول دسته11 سانتی متروعرض تیغه  3.5 سانتی متر می باشد. وزن این کار بسیار سبک و کمتر از 100 گرم است.

کارد آشپزخانه که بسیار استفاده می شود سریعتر نیز کند می گردد و احتمال ضرب دیدگی در آن بیشتر خواهد بود. به همین علت باید در انتخاب جنسش دقت کنیم تا جنسی انتخاب کنیم که خاصیت سریع تیز شدن و تیز ماندن در آن بهتر باشد. توصیه می شود در این خصوص خاصیت فولاد را در چاقو و کارد های آشپزخانه مطالعه بفرمائید تا با خواص آن آشنا شوید و بتوانید یک کارد آشپزخانه مناسب انتخاب کنید.

علاوه بر تمامی این ویژگی ها این تولید کننده با رنگی  کردن دسته ها ی این چاقو تنوعی در طرح چاقو های زنجان داده است و تلاش کرده با رنگ های شاد و زیبایی که برای دسته ها قرار داده محیط آشپزخانه را زیبا و شاد کند تا آشپزها و بانوان این سرزمین در حین استفاده، از در دست گرفتن این چاقو لذت ببرند. این چاقو در سه رنگ قرمز، آبی، بنفش و زرد موجود است.

شما می توانید در این روزهای کرونایی این محصول را به سادگی از طریق سایت و یا پیج توت کالا سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.