غذاهای قابل طبخ در ظروف مسی
1399/11/02

 

 

مس علاوه بر رسانای خوب جریان الکتریسیته رسانای خوبی برای گرما نیز هست به همین علت در طبخ غذاها از این ظروف استفاده می شود. ظروف مسی بسیار سریع گرم شده و حرارت را به صورت یکنواخت به غذا منتقل می کنند. به همین دلیل سرآشپز ها برای تهیه ی سس ها، آش، مربا و غذاهایی که نیاز به حرارت یکنواخت دارد از ظروف مسی استفاده می کنند.

در هنگام پختن غذا نیاز نیست شعله ی گاز زیاد باشد، با حرارت متوسط و کم غذا بسیار خوب پخت می شود و به اصطلاح جا می افتد.

در قابلمه های مسی همواره لایه درونی را قلع اندود می کنند تا غذا مستقیم با مس در ارتباط نباشد چرا که مس فلزی پر واکنش است و با مواد سریعا واکنش میدهد و اگر از ظرف خوب مراقبت نکنید و خراش دیدگی های آن زیاد شود با غذاهای اسیدی و ترش مثلا غذاهایی که سرکه و آبلیمو و یا رب ترش دارند واکنش خواهد داد. به همین علت برای اینکه این احتمال کمتر شود توصیه می شود یا غذاهایی اسیدی در آن طبخ نشود و یا سرکه، آبلیمو و ... را در آخرین مرحله به غذا اضافه کنید.

البته گوشت و جگر نیز توصیه نمی شود در این ظروف پخته شود چرا که گوشت و جگر خود منبع مس هستند و اگر از ظروف مسی نیز مس به غذا وارد گردد ممکن است موجب تهوع و مسمومیت گردد. البته اینها برای زمانی است که قسمت داخلی ظرف آسیب دیده باشد و قلع آن از بین رفته و یا خراش دیده باشد.

مس یک آنتی اکسیدان قوی است؛ به این ترتیب که رادیکال های آزاد را از بین می برد و از آسیب های سلولی جلوگیری می کند. به نظر می رسد که اثرات ضد سرطانی نیز داشته باشد و فواید بسیار دیگر. و این اخطار و احتیاطی که توصیه می شود به خاطر آن است که مس بیش از حد وارد بدن نشود چرا که ازدیاد هر موادی قطعا مضر خواهد بود.

 

اگر شما در شستشو و نگه داری ظروف مسی دقت کنید و به موقع آن را قلع اندودی مجدد کنید دیگر نیاز نیست نگران باشید. شما می توانید اکثر غذاها را در ظروف مسی بپزید و این توصیه ها نیز به خاطر این است که قلع ظروف مسی ماندگاری بیشتری داشته باشد.