انواع ماهبیتابه مسی در زنجان
1399/06/05

تنوع ظروف مسی در استان زنجان بسیار زیاد است چرا که طی سالها تجربه توانسته اند ظروف با سلایق مختلف و کاربردهای متفاوت تولید کنند.

در اینجا به انواع ماهیتابه های تولیدی می پردازیم.

ماهیتابه که بیشتر برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده می شود از وسایل پرکاربرد هر آشپزخانه ای است و یک ماهی تابه خوب می تواند در طبخ بهتر غذا بسیار کمک کند. به نوعی می توان گفت ماهیتابه در آشپزخانه برای هر آشپزی جزء مهمترین ظروف است.

 

ماهیتابه دسته پلاستیکی

این ماهیتابه که برای سرخ کردن پیاز و سیب زمینی، تخم مرغ، املت و ... بیشتر استفاده می شود و چون در ندارد برای سرخ کردن موادی استفاده می شود که در انتها نیاز به پختن ندارد.این ماهیتابه در ابعاد مختلف برای تعداد نفرات متفاوت در بازار موجود است. کف این ماهیتابه ها کاملا گرد و لبه های نسبتا کوتاهی دارند.

ماهیتابه در دار راسته

این ماهیتابه که دو دستگیره نیز در کناره های خود دارد بیشتر برای مواد غذایی همچون ماهی و مرغ استفاده می شود که می توانید بعد از سرخ کردن آن را کمی آب پز نمایید. براحتی با گذاشتن درب آن غذا خوب پخته خواهد شد. این ماهیتابه لبه های کاملا صاف و راسته ای دارد و کف ظرف گرد و دایروی است. این ماهیتابه نیز در ابعاد استاندارد در بازار موجود است

 

ماهیتابه در دار شکمی

این ماهیتابه برای مواد غذایی مناسب است که می خواهید با آب بیشتری طبخ کنید. حتی می توان بعد از سرخ کردن مواد لازم برای خورشت، آن را در این ماهیتابه ها نیز طبخ نمود. این ماهیتابه کفی گرد و دایروی دارد ولی قطر دهانه ی آن با قطر کف آن متفاوت است ؛ قطر کف بیشتر از قطر دهانه است تا آب دیر تبخیر شود و غذا خوب بپزد.

ماهیتابه مخصوص فر

این ماهیتابه که چهار گوش می باشد برای مرغ شکم پر، ماهی شکم پر، کیک و ... که در فر قرار می گیرند بسیار مناسب است. این تابه های چهار گوش نیز در چهار سایز در بازار موجود است و آن را می توان با پایه و بدن پایه در بازار یافت.

  

ماهیتابه گرد

این ماهیتابه که از قدیم تا به امروز بوده است و جزو اولین ماهیتابه هایی که استفاده می شده است، کاملا گرد می باشد و هیچ نوع در و دسته ای ندارد و صرفا جهت سرخ کردن مواد غذایی مناسب است. البته امروزه در بازار مدل هایی نیز وجود دارد که برای آن دسته  قرار داده اند. این مدل سایز های بسیار زیادی در بازار دارد که می توان در اندازه های مختلف آن را تهیه نمود.