نانو مس تضمینی برای براق ماندن ظروف مسی
1399/28/08


مس که خواص بسیاری دارد و نیز رسانای گرمای خوبی است و غذا را یکنواخت و یکدست حرارت می دهد مورد علاقه ی بسیاری از آشپزان و بانوان ایرانی است. حتی امروزه ظروف مسی دکوری بسیار زیبایی در ایران تولید شده است. ولی از آن جا که مس با اکسیژنهوا نیز بسیار سریع واکنش میدهد اگر بر روی حرارت قرار گیرد و یا در جای مرطوب باشد بعد از مدت کوتاهی اکسید خواهد شد. البته که روش های خانگی و صنعتی برای از بین بردن این تیرگی ها بر روی ظروف وجود دارد که در مقاله های پیشین بدان اشاره کردیم ولی شاید این جای سوال باشد که نمی توان کاری کرد که اصلا اکسید نشود؟

جواب این سوال همان نانو مس است. محققان تلاش نموده اند لایه ای نانویی بی رنگ برای فلزاتی که با هوا واکنش می دهند همچون مس بیابند که آن ها را براق و درخشان نگاه دارد.با استفاده از این لایه می توان به جرات گفت که محصولات براقیت بیشتری نسبت به قبل خود خواهند داشت که ماندگار هم خواهد بود.

این لایه ی نانویی که در انتهای تولید باید بر روی ظروف قرار گیرد در مقابل حرارت بسیار مقاوم است. و هزینه ی آن بسیار پایین بوده و با تفاوت کمی از ظروف معمولی می توانید آن را تهیه نمایید. البته توانسته اند لایه نازکی ایجاد نمایند که ظاهر و ظرافت اثر را هم حفظ کنند در عین حال مقاوم می باشد به گونه ای که می توان حتی در ماشین ظرفشویی نیز قرار داد بی آنکه نگران از بین رفتن این لایه باشید. در این لایه یون های مس وجود دارد که کمک می کند تا خواص مس در ظروف مسی حفظ شود.

به طور کلی از خواص این لایه نانویی بخواهیم بگوییم می توان به ضد خش بودن، ضد اکسید بودن ، آنتی باکتریال بودن ، مقاوم به حرارت، ماندگاری طولانی آن اشاره کنیم.

با وجود لایه نانویی محصولات به سرعت تمیز می شود و می توان گفت خیلی نیاز به مواد شوینده قوی ندارد و براحتی چربی ها و آلودگی ها را با آب از خود می زداید.

البته امروزه سودجویانی در این مسیر وجود دارند که از کلر برای این کار استفاده می کنند و به عنوان نانویی شده محصولات را بفروش می رسانند . لایه کلر با کمترین ضربه ای از بین می رود و درمقابل حرارت می سوزد.