فلز مس زنگ نمی زند؟
1399/01/11

 

فلز آهن در مواجه با اکسیژن و رطوبت هوا واکنش می دهد و لایه ای از آهن دچار پوسیدگی می شود. این پوسته پوسته شدن در آهن تا لایه های پایینی آهن نیز پیش می رود و لایه ی پوسیده شده مانعی برای پوسیده شدن لایه های زیرین ایجاد نمی کند و اگر طولانی مدت آهن در معرض آب و اکسیژن بماند ممکن است تماما پوسیده شود و اثری از آهن بر جای نماند.

ولی فلز مس بدین گونه نیست. فلز مس هم با اکسیژن  و رطوبت هوا واکنش نشان می دهد ولی این واکنش موجب ایجاد لایه ای سبز رنگ بر روی مس می شود که به اصطلاح به آن پتینه می گویند. این لایه ی ایجاد شده بر روی فلز مس مانع واکنش لایه های زیرین با اکسیژن هوا خواهد شد و دیگر لایه های زیرین در امان خواهند بود. این اکسیداسیون در فلزاتی مانند آلومینیوم و برنج نیز رخ می دهد.

البته این زنگار های سبز و آبی اگر با مواد اسیدی نظیر آبلیمو و نمک، سرکه و نمک و ... شسته شوند براحتی از بین می رود و مانند روز اول براق و مسی خواهد شد.

اگرچه امروزه در محصولاتی که از مس استفاده می شود تلاش می کنند لایه ای نانویی که مانع تماس با هوا و در نتیجه مانع اکسید شدن می شود بر روی محصول استفاده می شود تا همواره مس براق بماند.

این اکسیداسیون مس برای هنرمندان و نگاه هنری آنها ایده ها و اثرات زیبای هنری ایجاد کرده است که  این زنگار به ظاهری  نازیبا را به اثرهای  زیبا و چشم نواز مبدل کرده اند.