بازار زنجان طولانی ترین بازار کشور
1399/33/27

بازار زنجان از زمان آقا محمد خان قاجار نزدیک به 236 سال پیش شروع به ساخت کرد و نزدیک به 8 سال ساخت آن به طول انجامید و در دوران فتحعلی خان قاجار پایان یافت.

این بازار که نمونه ی یک مهندسی معماری بسیار عالی است تمام نیاز ها با توجه به زمان سنجیده شده و در ساخت بازار اعمال گردیده است و مجموعه ی کاملی را مهیا ساخته اند چرا که در آن زمان چون مردم از روستاهای و شهر های دور و نزدیک می آمدند تا هم محصولات خود را به فروش برسانند و هم مایحتاج خود را تهیه نمایند به دلیل طولانی بودن راهها و عدم وجود وسایل حمل و نقل مناسب مجبور به استراحت و ماندن در شهرمی شدند به همین علت در بازار دو کاروانسرا به نامهای کاروانسرای ملک و کاروانسرای گلشن احداث گردیده است .

مسافران در این کاروانسرا ها به استراحت می پرداختند و حتی شب را نیز در آنجا سپری می کردند. این کاروانسرا ها امروزه به عنوان بازارچه صنایع دستی استفاده می گردد. در نزدیکی این کاروانسرا، حمامی نیز به نام حمام حاج داداش بنا گردیده است که میهمانان شهر زنجان بتوانند از آن استفاده نمایند ولی امروزه این حمام به عنوان سفره خانه سنتی حاج داداش استفاده می شود نام این سفره خانه به نام بنّای آن نام گرفته که حاج داداش بانی نامی بوده است. این سفره خانه که با کمی تغییرات این روزها میزبان هموطنان عزیز است با داشتن چهار ستون سنگی که در آن زمان توسط هنرمندان همدانی تراشیده شده است و تنها حمام ستون سنگی استان است. قدمت این بنا به طور تقریبی به 150 الی 200 سال می رسد.  
     

این بازار به دلیل طولانی بودن از سمت غرب به شرق زنجان امتداد دارد به راسته ی بالا و راسته ی پایین تقسیم شده است و این راسته ها به هشت راسته تقسیم شده است که هر کدام از راسته ها مربوط به یک شغل به خصوص در آن موقع می باشد مانند راسته زرگرها، راسته کفاش‌ها،راسته بزازها،راسته سراج‌ها و ...

از جمله این راسته ها راسته قیصریه است که جزو راسته های اصلی بازار می باشد. در این راسته اجناس لوکس و ظریف و گران بها را به فروش می رسانند و در حال حاضر از جمله راسته های بسیار فعال شهر است ویکی از دلایل فعالت بیشتر این راسته نزدیک بودن به مرکز شهر است.

میادین

همانطور که در بالا هم بیان شد بسیاری از مردم از روستاهای و شهر های اطراف برای فروش محصولات خود به شهر می امدند به همین علت میادینی در نزدیکی کاروانسراها ایجاد کرده اند تا این مردم بتوانند محصولات خود را براحتی بفروش بگذارند از جمله ی این میادین می توان به میدان آهنگران و یا میدان ورکچی ها اشاره نمود. همین امر موجب رونق گرفتن بیشتر شهر می شد.
 

مساجد

در بازار زنجان در قسمت های مختلف آن و با فاصله ی معمول نزدیک به پنج مسجد بنا شده است و این امر نشاندهنده تدین و دیانت فروشندگان و مردم در آن زمان بوده است که خرید را در وقت نماز تعطیل و نماز را در اولویت کارها قرار می دادند. از جمله ای این مساجد می توان به مسجد چهل ستون، مسجد آقا سید فتح الله، مسجدجامع، مسجد حجت‌الاسلام و مسجدملار اشاره نمود که معماری اکثر این بنا ها به صورت سنگی وآجری و  منحصر به فرد است.

در کل مجموعه‌ی بازار زنجان ۵۶ راه ورودی اصلی و فرعی به شبکه ارتباطی کل شهر دارد و با دارا بودن ۹۴۰ باب مغازه جایگاه فعالیت ۱۰ نوع شغل است.

اگر سفری به شهر زنجان داشتید حتما به بازار زنجان نیز سری بزنید و از طولانی ترین بازار ایران دیدن فرمائید.