راهکارهای تیز ماندن چاقو ی آشپزخانه
1399/10/02

چاقوی آشپزخانه یکی از پر استفاده ترین لوازم در آشپزخانه می باشد که اگر خوب از آن نگهداری و مراقبت نشود هرچقدر هم گران خریده باشید و کیفیت بالایی داشته باشد سریع خراب و کند می شود و شما را در برش مواد مختلف آزار خواهد داد.

تیز کردن به موقع چاقو

اگردیر به دیر چاقوی خود را تیز کنید حتما در هنگام استفاده چون برش آن ضعیف شده است، از زور و توان بیشتری برای برش مواد غذایی استفاده می کنید به همین دلیل طی مدت تیغه ی آن آسیب خواهد دید. چندروش ساده برای تیز کردن چاقو وجود دارد. یکی از روش های ساده و پرکاربرد، استفاده از مسقل است.

تیغه چاقو را با زاویه 30 درجه نسبت به مسقل نگه داشته و ته تیغه  را از بالای مسقل به سمت پایین می کشیم در حالی که همزمان تیغه چاقو را به طرف خودمان می کشیم تا تمامی قسمت های تیغه به صورت یکسانی تیز شود. این کار نباید طوری باشد که پهنای تیغه دچار آسیب شود و نه لبه تیغه به صورت مستقیم و عمودی با مسقل درگیر شود . این حالت را برای دو طرف چاقو انجام می دهیم تا به خوبی تیز شود .

از روش گفته شده می توان برای تیز کردن با سنگ مخصوص تیز کردن چاقو استفاده کرد.

امروزه چاقو تیز کن های متفاوت و فراوانی وارد بازار شد است که می توانید از هر روشی که برایتان آسان تر است استفاده نمایید. فقط مهم است که در حین تیز کردن به تیغه آسیب نرسد.

       

محل نگهداری چاقو

محل نگهداری چاقو برای تیز ماندن آن بسیار مهم است. اگر در کشو و یا آبچکانی که وسایل آشپزخانه مانند کفگیر و قاشق و ... بسیار است قرار دهید،تیغه ی چاقو با این لوازم برخورد خواهد کرد و علاوه بر آنکه ممکن است نقطه ای از تیغه را دچار ضرب دیدگی کند و نیز بر اثر اصطکاک با سایر لوازم تیغه کند خواهد شد. باید سعی کنید چاقو را  به صورت جدا گانه در یک ظرف مخصوص نگهداری کنید تا به مدت بیشتری تیز بماند.

شستشوی چاقو

اگر می خواهید چاقوی شما بیشتر تیز بماند باید زمانی که چاقوی شما نیاز به شستن دارد در ان زمان بشورید و در سینک و یا ماشین ظرفشویی با وسایل دیگر نگذارید بماند چرا که هم ممکن است در بین ظروف دیده نشود و به دست کسی که نمی داند آسیب برساند و نیز زمانی که بین ظروف دیگر است تیغه ی با آن ها برخورد کرده و کند خواهد شد. اگر چاقوی شما استیل است، بعد از شست و شو آن را سریعا خشک کنید تا زنگ نزند و ماندگاریش بیشتر شود.

استفاده از هر چاقو متناسب با کاربرد و سایز آن

برای طول عمر بیشتر چاقو باید متناسب با سایز آن از آن استفاده نمایید به طور مثال از سایز کوچک چاقو برای شکستن استخوان و یا بریدن گوشت راسته استفاده نکنید.

تخته ی مناسب استفاده نمایید

تخته ها از جنس چوب و بامبو و پاستیکی برای استفاده در آشپزخانه مناسب هستند ولی استفاده از تخته های سرامیکی، آهنی، شیشه ای اصلا توصیه نمی شود.

چاقوی داخلی بهتر از چاقوی خارجی است

چاقو های تولید شده توسط چاقوسازان زنجان بسیار مرغوب می باشد و سالهاست که تجربه ساخت چاقوهای آشپزخانه را دارند و نیاز های یک آشپزخانه را به خوبی می دانند و متناسب با کارهای مختلف، چاقو با سایزها و جنس های مختلف تولید می کنند. شما با خرید از محصولات داخلی علاوه بر کیفیت عالی و قیمت مناسب، از کارگران و محصولات ایرانی هم حمایت خواهید کرد تا این محصولات بتوانند در سطح جهانی نیز مطرح شوند.