همه چیز درباره ی سماور ذغالی برنجی آنتیک
1399/54/03

 

سماور در ابتدا در روسیه توسط فردی به نام " فئودور لیسیتسین" ساخته شده است. جالب است که بدانید که این شخص ایده ی خود را از وسیله ای ایرانی به نام خودجوش گرفته است.

 اولین سماوری هم که وارد ایران شد در زمان ناصرالدین شاه بود. هدیه ای بود از سوی پادشاهی فرانسه به ناصرالدین شاه. در اوایل سماور مختص خانواده های اشراف زاده بود ولی با گذشت زمان و مصرف بیشتر چایی سماور نیز در بین عموم مردم رایج شد.

در قدیم بیشتراز سماورها ذغالی و نفتی استفاده می شد ولی امروزه بیشتر از سماور های گازی و برقی در منازل استفاده می کنند. با این حال سماور ذغالی می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای استفاه در باغ ها و مراکز تفریحی و حتی حیاط منازل باشد.

روش استفاده از سماور ذغالی

روش استفاده از سماور ذغالی بسیار سهل و آسان است. اگر می خواهید آب شما سریعتر بجوش آید، می توانید از قبل ذغال ها را آماده کنید و زمانی که خوب بر افروخته شد آن ها را داخل تنوره سماور قرار دهید و چند عدد هم ذغال خام بریزید تا به مرور زمان آن هم برافروخته گردد و حرارت را حفظ کند. اگر هم زمان دارید می توانید ذغال ها را داخل تنوره قرار دهید و کمی ژل آتش زا بر روی آن ریخته و آن را با بریت روشن کنید تا ذغال ها همانجا آماده گردد و آب را بجوشاند.

همانگونه که می دانید برنج آلیاژی از مس و روی است به همین دلیل با جوشیدن آب در داخل سماور برنجی می توان از خواص مس و رویی که به میزان کمی وارد آب شده است و خواص زیادی دارد، بهره برد. از جمله خواصی که دارد می توان به خاصیت ضد میکروبی، از بین بردن بیماری های پوستی و گوارشی و فرماندهی درست سلول های مغز اشاره نمود .

روش تشخیص سماور ذغالی برنجی اصل

امروزه متاسفانه تقلب حتی در جنس سماور ها نیز اتفاق می افتد سماور ها را با آهن و لایه ای نازک از برنج تهیه می کنند و ممکن است با گذشت زمان با از بین رفتن لایه ی برنجی، سماور زنگ بزند. برای تشخیص آنکه سماور با ورق برنجی ساخته شده است یا ورق آهنی با روکش برنجی می توانید از یک آهنربا استفاده نمایید. اگر آهنربا به بدنه بچسبد نشانه تقلبی بودن جنس سماور است.

روش تمیز کردن سماور برنجی

سماور برنجی را می توانید با مخلوط کردن 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و نصف لیمو ترش و کمی روغن زیتون می توانید براحتی سماور برنجی را مانند روز اول براق و تمیز کنید. فقط اگر سماور از جنس آنتیک باشد با این کار ممکن است قسمت های انتیک آن نیز حذف شود. در اینصورت بهتر است سماور را به دست خبره های این کار بسپارید.

این سماور زغالی آنتیک زیبا با  وزن 2300 گرم قادر به جوشاندن 3 لیتر آب می باشد و قطر دهانه ی آن 16 سانتی متر و ارتفاع کلی آن 37 سانتی متر است. این سماور ذغالی انتیک زیبا دارای ست با سینی و پارچ مخصوص خود و نیز یک کاسه برای جلوی سماور  می باشد. در ضمن یک قوری کوچک برنجی هم در این ست موجود است که نیازهای لازم برای سماور را برآورده نموده است. با این ست سماور ذغالی می توانید در تفریحگاههای شهر، باغ های شخصی خود و یا حتی حیاط خانه در دورهمی های خانوادگی استفاده نمایید و از چای ذغالی لب سوز و قند پهلو در کنار خانواده لذت ببرید.

برای تهیه ی این محصول کافیست از طریق سایت توت کالا سفارش دهید و آن را از طریق پست درب منزل تحویل بگیرید.