آموزش ساخت چاقو
1399/57/06

چاقو وسیله ای است که از قدیم الایام برای شکار و جنگ و آشپزی کاربرد داشته است به همین علت آموزش ساخت چاقو می تواند به ما کمک کند تا اگر لوازم آن را داریم خودمان بتوانیم نیاز خودمان را مرتفع سازیم و یا حتی اگر نحوه ی ساخت ان را بیاموزیم ولی آن را نسازیم می توانیم چاقو های با کیفیت در بازار را براحتی تشخیص دهیم و بدانیم برای خرید باید به چه ظریف کاری هایی دقت کنیم.

برای ساخت چاقو ابتدا باید لوازم آن را تهیه نمایید

: اين گيره را روي كنده چوبي سوار می کنند. طول اين كنده چوب بستگي به اين دارد كه می خواهید بطورنشسته و دوزانو روي زمين كار كنید و يا اينكه روي صندلي بنشينید. چاقوسازان هميشه درجهتي ازاين گيره مي‌نشينند كه دسته چرخان گيره در طرف دست راستشان باشد. بيشتر مراحل چاقوسازي پشت اين گيره انجام مي‌گيرد.

2- دستگيره : اين دستگيره‌ها براي نگهداشتن قطعات چاقو روي چوب‌گيره است كه سوهانكاري به آساني صورت گيرد و قطعات چاقو روي چوب‌گيره نلغزد.

3- انبر آتشكاري : دسته‌اي بلند دارد و فقط در موقع عمليات مربوط به آتشكاري مورد استفاده قرار می گیرد.

4- چكش آتشكاري: وزن آن معمولأ 300 يا 400 گرم است و دسته آن چوبي است. فولاد سرخ‌شده در درون كوره را با ضربات اين چكش در روي سندان به شكل اوليه قطعات چاقو در مي‌آوردند.

5- سندان : جهت ضربه زدن و محکم ساختن فلز قرار داده شده در کوره. می توانید بجای سندان از یک سنگ بزرگ، یک تکه فولاد یا چکش بزرگ استفاده کنید.

6- سوهان تخت با عاج درشت: براي سائيدن قطعات چاقو كه ازكار آتشكاري درآمده است، کاربرد دارد. بااين سوهان شكل نهائي قطعات چاقو را در مي‌آورند

7- سوهان تخت باعاج‌ريز : براي صاف‌كردن كليه سطوح قطعات چاقو.

8- سوهان نيم گرد: براي شكل دادن به قسمتهائي از چاقو كه حالت انحنا دارند.و ...

انتخاب فلز مناسب برای چاقو

ابتدا برای ساخت چاقو با توجه به کاربری چاقو باید فلز مناسب را انتخاب کنید. از بعضی از فلزهای بلااستفاده نظیر  نعل اسب، فنرهای خودرو، دسته فلزی ابزار، مته های بزرگ، کابل های سنگین و هر شیئ فلزی دیگر را میتوانید به عنوان ماده اولیه ساخت چاقو استفاده نمائید.

البته بهتر است برای انتخاب فلزی که برای ساخت چاقو می خواهید استفاده کنید، کوره ای که می خواهید فلز را در آن داغ کنید را  هم در نظر داشته باشید؛ چرا که ممکن است فلز شما بسیار سخت باشد و دمای کوره ی شما نتواند فلز را به دمای مورد نیاز برساند. در این موقع مسلما چاقوی شما کیفیت خوبی نخواهد داشت.برای فلزهای سخت تر باید از کوره های مدرن استفاده کنید یا دائم در کوره ذغالی بدمید تا حرارت مناسب را مهیا کنید.

 

 
 

قبل از آغاز کار نیز باید کوره را روشن نمائید تا حسابی داغ گردد.

الگوبرداری از چاقو های موجود یا الگوسازی

در مرحله ی بعدی کار، الگویی که می خواهید چاقو مانند آن شود را با کاغذ بر روی فلز می چسبانید و آن را با دستگاه سنگ بری و یا هر وسیله ای که برای برش فلز شما مناسب است استفاده می کنید.

تغییر شکل فلز

سپس قسمت تیغه فلز را درون آتش قرار می دهیم تا به رنگ، زرد یا سفید درآید بعد آن را بر روی سندان قرار داده و با ضربات چکش آن را یکدست و محکم می کنیم و تیغه های آن را اگر کارد آشپزخانه است کمی گرد شکل می دهیم. و لبه ی تیغه را سعی کنید با چکش نازک کنید. اگر فلز سرد شد دوباره آن را در کوره قرار داده و حرارت دهید تا به مرحله قبلی برسد.و کارتان را ادامه دهید. بعد از شکل دادن کامل تیغه ی چاقو باید آن را سرد کنید

سرد کردن فلز اصولی دارد؛ باید تیغه را حرارت بدهید به گونه ای که کاملا قرمز رنگ شود سپس فورا آن را در سطل آب فرو کنید. سه یا چهار مرتبه این کار را تکرار نمایید. هر بار آب بخار میکند و فلز کمی سخت تر میشود و مقاومت چاقو در برابر ضربات بیشتر خواهد شد.

دسته ی چاقو

دسته های چاقو از جنس ها و طرح های مختلف می باشد بسته به آن که دوست دارید چه طرحی باشد به ساخت دسته ی چاقو بپردازید. دسته ی چاقو می تواند از جنس فلز، چوب، شاخ گوزن،پلاستیک، فیبر و ... باشد.

برای ساخت دسته می توانید یک مفتول سیمی بردارید و آن را به دور دسته بپیچید تا به شکل و فرم دلخواه برسد. با کمی چکش کاری میتوانید سیم را دور دسته ثابت کنید و برای اطمینان بیشتر حتی میتوانید چند مرتبه آن را حرارت هم بدهید و سپس چکش کاری نمایید.

پرداخت و صیقل دادن فلز

پس از سرد شدن کامل فلز، چرخ سنباده را روشن کنید و تمامی زوایا و سطوح فلز را سنباده کاری کنید، زوائد را بتراشید و فرم دلخواه خود را بر لبه چاقو اعمال نمایید. با چرخ سنباده حسابی فلز را براق نمایید و لبه را تا حد ممکن تیز کنید.

و اینگونه یک چاقو می توانید بسازید. البته چاقو سازان حرفه ای با توجه به تجربیاتی که دارند ممکن است مراحل را کمی جابه جا کنند و یا مراحل دیگری نیز اضافه کنند که این ها نیاز به تجربه و آموزش تخصصی در نزد این اساتید دارد.

سالهاست که شهر زنجان به عنوان قطب چاقوسازی ایران شناخته می شود و استادکاران بسیاری در خود دارد که متاسفانه با آمدن کارهای بی کیفیت ولی ارزان چینی رونق کار آنها رو به افول است. در این هنگام شما هموطنان ایرانی باید با خرید نیاز های خود از بازار زنجان حال به صورت حضوری و یا اینترنتی به این کاررونق دهید و موجبات صادرات را نیز بیش از پیش فراهم کنید.