نقش و کاربرد مس در کشاورزی
1399/52/07

مس به عنوان یک ماده ی مغذی اساسی در جهان شناخته می شود. و نیز یک ماده ی حیاتی برای رشد بهتر بافت های زنده در گیاهان و دیگر جانداران محسوب می شود. غنی سازی خاک های کشاورزی به وسیله ی مشتقات مس نقش بسزایی در صنعت و کشاورزی ایفا می کند.

سرآغاز کاربرد مس در کشاورزی در سال ۱۷۶۹ میلادی است اما دانشمندان در سال ۱۸۸۰ شکل اتفاقی متوجه شدند درختان اطراف بزرگراه ها که به مخلوط آهک و سولفات مس آغشته بودند به بیماری Downy Mildew دچار نمی شوند.در نتیجه محققان با 5 سال تحقیق در این خصوص توانستند داروی این بیماری را بیابند. و این نکته نقطه ی عطفی برای استفاده مس در کشاورزی شد.

سولفات مس به عنوان یک مکمل غذایی در کشاورزی محسوب می شود. سولفات مس به رنگ آبی و فاقد بو است و علاوه در زمینه کشاورزی در زمینه طب و شیمی و غیره نیز کاربرد های زیادی دارد

ایران یکی از کشورهایی است که دارای معادن مس غنی بوده از این رو این ماده ی موثر می تواند از لحاظ اقتصادی بسیار موثر واقع شود.

از بین بردن کمبود مس در خاک

مس را می توان به صورت کود هایی مخلوط با دیگر مواد معدنی به خاک داد تا سطح قلیایی خاک به صورت متعادل در بیاید. در ایران حالت قلیایی خاک بالا و جذب مس بسیار کم می باشد.

در بسیاری از گیاهان کمبود مس در خاک باعث می شود که برگ ها به صورت پیچ خورده و برگ ها چروکیده و خشکیده می شوند و رنگ درخت تیره می گردد.

برای جبران کمبود مس در خاک گیاهان باید از سولفات مس استفاده کرد. وجود مس در خاک از جمله مواد ضروری می باشد.

برای غنی سازی خاک و دریافت محصول بهتر برای هر هکتار ۵۰ کیلوگرم سولفات مس نیاز است تا مشکل خاک حل شود. این عمل می تواند پیش از کاشت یا هنگامی که محصولات هنوز به شکل جوانه هستند یا به عبارتی در فصل بهار  بهتر است انجام بگیرد. البته توصیه می گردد قبل آن خاک خود را آزمایش کنید و از میزان مس و نیز قلیایی بودن خاک خود اطمینان یابید. تا مقدار مناسبی از سولفات مس استفاده نمائید.چرا که مقدار بیش از حد مس نیز بصورت عکس عمل خواهد کرد.

استفاده از مس می تواند نتایج بهتری در برداشت محصولات برای کشاورزان به ارمغان بیاورد برای استفاده از مزایای مس احتیاج نیست به شکل سالانه این عمل تکرار شود.این روش تا ده سال پاسخگو است.

 

استفاده از مس به عنوان قارچ کش

یکی از مهم ترین کاربرد مس در کشاورزی استفاده از سولفات مس به عنوان قارچ کش برای کشتن حلزونها و کرم های قلاب دار استفاده می شود. این روش به اندازه ی ۲۵ کیلو گرم در هکتار مصرف می شود.

دانشمندان در اواخر قرن نوزدهم متوجه شدند که سولفات مس می تواند نقش یک قارچ کش را ایفا کند. در آن زمان مزارع انگور در فرانسه را که در حاشیه ی خیابان ها بودند به آهک و سولفات مس آغشته می کردند تا دانه های انگور برای عابران ایجاد مزاحمت نکند آن ها به شکل اتفاقی متوجه شدند که این مزارع در برابر بیماری های قارچی مقاوم هستند.

این پدیده باعث شد که دانشمندان حوزه کشاورزی متوجه شوند که سولفات مس نقش موثری در تشکیل کلروفیل و پدیده ی فتوسنتز دارد. این ماده نقش موثری در تحریک و تشکیل ویتامین آ نیز ایفا می کند.

معمولا برای درمان خزه در سقف ها، مسیرها و غیره نیز استفاده می شود اما نه برای چمن. برای درمان موش در چمن بهترین راهکار استفاده از سولفات فروس است. (مخلوط 5-8 گرم در لیتر آب). این راه حل را با حدود 1 لیتر در هر 5 متر مربع اعمال کنید.

 

استفاده از مس در علوفه و دانه های حیوانات

استفاده از مقدار معینی سولفات مس در تغذیه حیوانات پرواری همچون مرغ باعث می شود که رشد و اضافه  وزن آن ها سریع تر اتفاق بیافتد. که باز هم به کشاورزی مرتبط می شود. مس باعث تحریک اشتها در این حیوانات شده و در نتیجه زودتر به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

از کاربردهای دیگر مس در کشاورزی می توان به سولفات مس به عنوان محافظ و نگهدارنده ی چوب ها در مقابل پوسیدگی و آفت زدگی اشتره نمود.یکی دیگر از کاربرد مس در کشاورزی استفاده از سولفات مس و آمونیم کربنات است این ماده را برای پرورش گل ها و مبارزه با پژمردگی آن همچنین استرون سازی و محافظت از گیاهان جوان استفاده می شود.