آشنایی با برخی چاقوسازان زنجان
1399/10/13

چاقو سازی از زمانهای دور پیشه ی بسیاری از زنجانیان بوده است و در تولید چاقو و شمشیر به عنوان ادوات جنگی ید طولایی دارند. چاقو های زنجان و قلمتراش هایی هم که امروزه در زنجان توسط استادکاران زنجانی تولید می شود طرفداران بسیاری در ایران و خارج از ایران دارند.

در این مقاله به معرفی برخی از این استادکاران چاقوساز زنجانی می پردازیم.

 

استاد محمدرضا فرجیان

استاد محمد رضا فرجیان که پیشه ی پدر را ادامه داده است مدتی در نزد پدر شاگردی نموده است و ساخت تمام انواع چاقو و سلاح های سرد را نیز در نزد پدر فرا گرفته است و با ابتکاراتی که خود وی در ساخت چاقو ها انجام داده است از جمله تیغه ی برنزی کار وی را از سایر چاقو سازان متمایز نموده است. آثار این استاد علاوه بر ایران در کشورهای غربی همچون انگلستان،آمریکا، ایرلند و ... طرفداران ویژه ای دارد.

آثار این استاد ارجمند، استاد محمدرضا فرجیان  در موزه صنایع دستی زنجان به عنوان صنایع دستی ممتاز به نمایش همگان درآمده است.

استاد جواد توسلیان

استاد جواد توسلیان که در سال 1325 در زنجان  در محله داود قلی به دنیا آمدند. از آنجا که تمام استادکاران امروز، شاگردان دیروز بوده اند. این استاد گرامی نیز در کودکی و سن هشت سالگی به شاگردی استاد فتحعلی پرداخته اند و اولین بار چاقوسازی را از ایشان آموخته اند.

استاد جواد توسلیان و برادرش هم اکنون بیشتر در زمینه ساخت قلمتراش شهرت یافت اند و قلمتراش های دو تیغه و سه تیغه  و قیچی دار بسیاری تولید و به بازار عرضه نمودند و دسته هایی که برای قلمتراش های خود استفاده می کنند از جنس شاخ گوزن و صدف دریایی و شاخ گاومیش می باشد که کیفیت و زیبایی کار را چندین برابر می کند.

چاقو و قلمتراش های این هنرمند صنعتگر در کشورهای ترکیه و انگلستان خواهان بسیاری دارد و گردشگران خارجی و نیز ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی از طرفداران ویژه ی تولیدات این استاد هستند.

استاد جعفر خلفی

این استاد که در سال 1344 در زنجان دیده به جهان گشوده است . استاد جعفر خلفی در سنین نوجوانی روزی که از کنار کارگاه چاقوسازی استاد ابوترابی زنجانی می گذشته توجهش به داخل کارگاه و نحوه ی ساخت چاقو توسط استاد جلب می شود و پس از مشاهده نحوه ی ساخت چاقو به این حرفه علاقه مند می گردد و همان جا از استاد درخواست شاگردی در کنار استاد را می دهد و استاد ابوترابی می پذیرد و از همانجا به این شغل می پردازد. استاد خلفی که بسیار به این حرفه علاقه مند بودند و هستند از همان دوران نوجوانی بسیار با اشتیاق و ابتکار به این کار می پرداختند به گونه ای که استاد وی از ساخته های آقای خلفی دچار شگفتی می شد.

استاد خلفی تا به امروزکه نزدیک 37 سال سابقه در صنعت چاقوسازی دارند خود نیز شاگردان بسیاری تربیت کرده است. از ساخته های وی می توان به چاقو های ضامن دار، کاردهای شکاری، انواع انبر، شمشیرهای تزئینی، قلمتراش های یک تا ده تیغه و ... اشاره نمود.

 

استاد محمد موسی اکبری

استاد اکبری که در سال 1316 در زنجان متولد شده و از همان دوران کودکی از سن 6 سالگی به دلیل شرایط خاص خانوادگی و مشکلات اقتصادی به کار در چاقو سازی پرداخته است.

در این چاقو سازی چون به عنوان پادو بیشتر به کار مشغول بودند اصول اولیه چاقو سازی را فرا گرفتند و پس از چند سال به مدت 6 سال نیز در کارگاه استاد معماریان به شاگردی می پردازند. پس از این کارگاه به کارگاه استاد بدویان رفته و در نزد وی مهارت بسیار زیادی در ساخت انواع چاقو کسب می کنند به گونه ای که به گفته وی استاد بدویان برای آموزش وی زحمات بسیاری متحمل شده و استاد اصلی وی در چاقو سازی استاد بدویان محسوب می شود.

استاد اکبری که ابتدا در مغازه ای مشغول به کار شدند به علت عدم رونق اقتصادی در این شغل به استخدام اداره مخابرات زنجان درآمدند و چاقو سازی را رها کردند و پس از بازنشستگی دوباره به این شغل پرداختند و تا به امروز بصورت تمام وقت به ساخت انواع چاقومی پردازد. آثار شاخص و متمایز کننده از سایر اساتید استفاده از پای حیوانات در دسته چاقو و حکاکی بر روی تیغه های چاقو است.