گلیم و قالی در زنجان
1399/00/18

شاید تاکنون واژه گلیم و قالی را بسیار شنیده باشید ولی اگر بخواهید تفاوت این دو را با فرش بیان کنید نتوانید.

قالی و گلیم نوعی از فرش هستند یا به بیان دیگر زیر مجموعه ای از انواع مختلف فرش هستند.

قالی که نوعی فرش است یک رو ، دارای تار و پود و پرز و گره است و پیشینه ی آن به دوران هخامنشی باز می گردد.

گلیم نیز نوعی فرش است که بافتی صاف دارد و یا می توان گفت نوعی قالی است با خواب گره خورده و بدون کرک.

در استان زنجان نیز مانند بسیاری از شهرهای ایران که قالی و گلیم بافی یکی از کارهای زنان در گذشته بوده است از قدیم الایام در زنجان رواج داشته است. و زنان قالی های مورد نیاز خانه ی خود را خود می بافتند و اگر می توانستند برای فروش نیز گلیم و قالی هایی زیبا می آفریدند.

روش بافت گلیم و قالی در اکثر شهر ها مشابه هم است و تفاوتی که قالی هر شهر با شهر دیگر دارد بیشتر در طرح های آن است. در زنجان اکثرا طرح های قالی با نقش «شاه بلاغی» و «غلط ماهی» رواج داشته است. این طرح ها اغلب به صورت ذهنی بر روی قالی نقش می بسته است.غلط ماهی نقشی است با 5 طرح ماهی با رنگ های مختلف که به صورت مکرر در فرش تکرار شده اند.

البته قدیم در شهر قیدار یک نوع قالی شبیه به خرسک با پود کلفت و رج شمار بالاتولید می شده است که  جزو سنتی ترین فرش دستبافت استان محسوب می شود.

امروزه به دلیل رونق داشتن فروش قالی ابریشمی با حمایت تاجران فرش از بافندگان قالی زنجان، تولیدات قالی ابریشمی در زنجان افزایش یافته و کیفیت کارها با قالی های تبریز و قم و کاشان که از تولید کنندگان مشهور ایران هستند برابری و حتی به جرات می توان گفت برخی مواقع بهتر است.

در خصوص گلیم نیز از نقوش رایج در زنجان می توان به هشت توک, هشت توك، ، سماوری، توسپاق (در زبان تركی به معنای لاك پشت است)، پقل، صندوق، اشگل(به معنای سه ترنج) یا تك گل(به معنای یك ترنج) و همچنین تركیبی همگون از نقوش حیوانی و گیاهی نام برد.

گلیم نسبت به قالی چون بافتی راحت تر دارد قیمت مناسب تری در بازار نسبت به قالی دارد. به همین علت کاربرد بیشتر در قدیم در بین عموم مردم داشته است به گونه ای که از گلیم برای تهیه خورجین،رختخواب،جل اسب و نیز قاشق دان و نمکدان و ... استفاده می کردند.