آلیاژهای مس
1399/01/21

 

آلیاژ مس در صنعت های مختلف مردم جهان نقش بسزایی دارد و به همین جهت انواع آلیاژهای این ماده معدنی به صورت مستقیم و با قیمت مناسبی در دسترس قرار گرفته است. آلیاژ مس در صنعت های مختلف مردم جهان نقش بسزایی دارد. مس یکی از عنصر های جدول تناوبی می باشد. مس را اگر در فضای باز قرار دهیم به رنگ قرمز در می آید، به این دلیل است که این عنصر با مولکول های هوا واکنش نشان می دهد. مس در حالت عادی و خاص خود نرم می باشد و می تواند چکش خوار باشد. در ابتدای تاریخ و پیدایش مس در معدن های قبرس آلیاژ مس استخراج می شده است و حتی نماد اختصاری مس هم در جدول تناوبی از کوتاه شده مس قبرس می باشد. مس در جدول تناوبی با نماد Cu نمایش داده می شود.مس برای بدن جانداران زنده یکی از مواد ضروری می باشد حتی در بدن انسان ها نیز وجود دارد. مس در بدن انسان ها در کبد و ماهیچه ها و استخوان ها وجود دارد.

آلیاژهای مس به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

الف) مس نسبتأ خالص که مجموع عناصر آلیاژی آن کمتر از سه درصد است.

ب) برنج که حاصل ترکیب مس و روی می باشد.

ج) برنز که حاصل ترکیب مس و  قلع می باشد.

 

برنج آلیاژ پر مصرف مس

برنج یک آلیاژ فلزی است که از مس و روی ساخته شده است. نسبت آلیاژ مس و روی می تواند انواع مختلفی از آلیاژهای برنج با خواص مکانیکی و الکتریکی مختلف ایجاد کند. برنج دارای قدرت بالا و گرما و هدایت الکتریکی خوب است. برنج مورد استفاده برای ساخت برنامه های کاربردی مانند: کلید اصلی، سیم، زیپ، رادیاتور و غیره.

برنج های طلایی که حاصل ترکیب ۹۵درصد مس و  ۵ درصد روی می باشند. در لوله ها، لباس های ضد گلوله، پلاک و فیوز کاربرد دارند.

برنج های تجاری که حاصل ترکیب ۹۰درصد مس و ۱۰ درصد روی می باشند. این برنج ها در پرده سینما، کارت های شبکه و پرده های محافظ کاربرد دارند.

برنج های جواهر سازی که حاصل ترکیب ۸۷.۵درصد مس و ۱۲.۵درصد روی می باشند. بیشتر در زیورآلات لباس، زنجیرها، کانال ها و … کاربرد دارند.

برنج های قرمز که حاصل ترکیب ۸۵ درصد مس و ۱۵ درصد روی می باشند. این برنج ها در حفره های اتصال، هادی ها، خاموش کننده های آتش و لوله های مبدل حرارت و … کاربرد دارند.

برنج های کم عیار که حاصل ترکیب ۸۰درصد مس و ۲۰ درصد روی می باشند. این مدل برنج ها بیشتر در ساخت ظروف باتری، دم آهنگری و آلات موسیقی و همچنین عقربه ساعت کاربرد دارند.

برنج های فشنگ که حاصل ترکیب ۷۰درصد مس و ۳۰ درصد روی می باشند. از این برنج ها در بدنه رادیاتور، مخازن چراغ قوه، گیره ها، مهمات و وسایل پلمب کردن و … استفاده می شود.

برنج های زرد که حاصل ترکیب ۶۰درصد مس و ۴۰ درصد روی می باشند. از این برنج ها درمعماری، پیچ و مهره های بزرگ، لوله های مبدل حرارت و … استفاده می شود.

برنج های منگنز که حاصل ترکیب ۷۰درصد مس و ۲۸.۸ درصد روی و همچنین۱.۲ درصد منگنز می باشند. از این برنج ها در جوشکاری لب به لب و جوشکاری درزی استفاده می شوند.

برنج قرمز سیلیسیومی که حاصل ترکیب ۸۱.۵درصد مس و ۱۴.۵ درصد روی و۴ درصد سیلیسیم می باشند. از این برنج ها در دسته شیرها وقتی که مقاومت به خوردگی و استحکام بالا بحرانی می‌باشد استفاده می شوند.

 

 

 


برچسب ها
آلیاژمس برنز برنج مس خالص کاربردآلیاژ مس