پیست اسکی پاپایی زنجان مکانی برای تفریح شاد زمستانه
1399/25/25

پیست اسکی پاپایی زنجان که در فاصله ای نزدیک از شهر زنجان، واقع در 45 کیلومتری شهر است، به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات و در قسمتی خلاف جهت تابش آفتاب، برف ها به مدت بیشتری بر روی این کوه ها می ماند و به همین علت مکان مناسبی برای ایجاد پیست مهیا شده است. اغلب پیست های اسکی در ایران دارای شیب بسیاری می باشند که برای اسکی بازان حرفه ای مناسب هستند و عامه مردم نمی توانند از آن استفاده کنند. ولی پیست پاپایی به دلیل شیب نسبتا کمی (13 تا 28 درجه) که دارد از سال 1373 که تاسیس شده است، عموم مردم در زمستان برای تفریح به انجا می روند تا بوسیله ی تیوب های ماشین و ... از فضای برفی و زمستانه ی آن استفاده کنند. به همین علت مکانی برای تفریح خانواده ها در پیست قرار داده شده ست.

در قسمت اصلی پیست سالانه تعداد زیادی از اسکی بازان به این مکان می آیند و نیز بسیاری از علاقه مندان به ورزش اسکی جهت آموزش مراجعه می کنند که هر سال مربیان اسکی در این مکان شاگردان زیادی را آموزش می دهند.

پیست اسکی پاپایی امکان اسکی در شب را نیز برای علاقه مندان فراهم نموده است.  یک رستوران و بوفه هم در این پیست آماده پذیرایی از ورزشکاران است.

طول این پیست 600 متر و ارتفاع قله ی  آن از سطح دریا 2150 متر می باشد و در کل پیست پاپایی 22 هکتار وسعت دارد.

پیست پاپایی تلاش کرده است تا تجهیزاتی که برای هر پیستی نیاز است را مهیا کند تا به موقع بتواند به ورزشکاران خدمت رسانی کند. از جمله دستگاههای بالابر مدل poma و مدل دوپل مایر، ماشین برف کوب ساخت کشور آلمان و ...

در ضمن برای اسکی بازان پارکینگ اختصاصی نیز مهیا نمودند تا اسکی بازان براحتی با خوردوی شخصی خود به پاپایی بروند.

البته به دلیل وجود پیست در زنجان علاقه مندان به این ورزش در استان بیشتر شده است طبق آمار اعلام شده، اسکی بازان این استان قریب ۲ هزار و ۳۲۰ نفر است که ۴۳ درصد آنان خانم  و مابقی را نیز مردان تشکیل می‌دهد، اما تعداد ورزشکاران اسکی در این استان به صورت غیررسمی بیشتر از این میزان است.

در روز های سرد زمستان که نمی توان به پارک و محیط های تفریحی دیگر رفت این پیست می تواند یک تفریح سالم و مفرح برای خانواده ها باشد و خاطرات شیرینی را در این مکان برای خود رقم بزنند.