کاربرد فلز مس در صنایع برق و الکترونیک
1399/37/07

مس به دلیل خاصیت رسانایی الکتریکی بالا وخواص دیگری که به آن در این مقاله ذکر خواهیم کرد، در صنایع برق و الکترونیک کاربردهای بسیاری دارد به گونه ای که اگر امروزه مس نباشد شاید دیگر صنعت برق و الکترونیک هم معنایی نداشته باشد.

مس از زمان اختراع آهنربای الکتریکی و تلگراف در سیم کشی‌ها استفاده شده‌است. اختراع تلفن تقاضای بیشتری برای سیم مسی به عنوان یک رسانای الکتریکی ایجاد کرد.

مس رسانای الکتریکی است و در بسیاری از دسته‌های سیم کشی برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم مسی در تولید برق، انتقال قدرت، توزیع برق، مخابرات، مدار الکترونیکی و انواع بی شماری تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود. مس و آلیاژهای آن نیز برای ایجاد اتصالات برق استفاده می‌شوند. سیم کشی در ساختمان‌ها مهم‌ترین بازار برای صنعت مس است. تقریباً نیمی از کل مس تولید شده برای ساخت سیم‌های الکتریکی و کابل‌های سیم کشی استفاده می‌شود.

قابلیت لحیم کاری _لحیم کاری فرایندی است که در آن دو یا چند فلز طی یک فرایند حرارتی به هم متصل می‌شوند_ در فلز مس موجب شده است که براحتی در سیستم ها و مدارات و بردهای الکتریکی از آن استفاده نمایند. این یک ویژگی مطلوب در سیستم‌های الکتریکی است. مس در صورت لزوم می‌تواند به راحتی برای اتصال‌های با دوام لحیم شود.

استحکام ، سختی و انعطاف‌پذیری مس استفاده از آن را بسیار آسان کرده‌است. سیم کشی مسی را می‌توان به سادگی و به راحتی بدون ابزار خاص، واشر، پیچ و مهره، یا ترکیبات مشترک نصب شده انجام داد. انعطاف‌پذیری آن اتصال را آسان می‌کند، در حالی که سختی آن کمک می‌کند تا در آن محل، اتصال مطمئنی داشته باشیم. سیم مسی دارای استحکام خوبی برای کشیدن سیم در داخل مسیرهای باریک از جمله لوله‌ها است. می‌تواند به راحتی خم شده یا پیچ بخورد بدون آن که بشکند. می‌تواند در هنگام نصب و استفاده به خوبی و بدون هیچ تهدیدی مثل شکستن یا دندانه ای شدن به کار برود و برای اتصال در پایانه‌ها به خوبی بریده شود؛ و می‌تواند بدون استفاده از ابزار ویژه و اتصالات خاص وصل شود. ترکیبی از همه این عوامل باعث می‌شود که برقکاران به راحتی بتوانند سیم‌های مسی را نصب کنند.

فلزات و دیگر مواد جامد پس از حرارت دیدن دچار انبساط شده و با سرد شدن دچار انقباض می‌شوند. این یک اتفاق نامطلوب در سیستم‌های الکتریکی است. مس به عنوان یک ماده الکتریکی ضریب انبساط حرارتی کوچکی دارد. و نسبت به سایر فلزات کاربرد بهتر و مشکلات کمتری بابت انبساط و انقباض ایجاد می کند.