هنر مسگری
1400/37/19

مسگری یکی از شناخته شده ترین صنایع دستی در ایران می باشد که علی رغم کهن و قدیمی بودنش هنوز هم جای خود را در میان مردمان این سرزمین حفظ نموده است. به گونه ای که از گذشته تا کنون اشیای مختلفی همچون ظروف مسی بر جای مانده اند و در حال حاضر در موزه های سراسر جهان نگهداری می شوند و بازدید از آن ها برای عموم مردم آزاد است.

هنر مسگری

مسگری که ریشه بسیار طولانی در کشور ایران دارد، در بین هنرهای سنتی قرار می گیرد. به اصطلاح فردی که این هنر سنتی را انجام می دهد مسگر و یا صنعتگر نامیده می شود. در مسگری استاد کار با استفاده از یک چکش و ابزارهای مختلف دیگر، به ساخت ظرف های بسیاری از جمله سینی مسی، دیگ مسی، پارچ مسی، لگن سیاه قلم، آفتابه و… می پردازد.

روشی که برای کار مسگری انتخاب می شود، عموما در سراسر ایران یکسان می باشد و به چهار مرحله تقسیم می شود که این مراحل شامل عناوین زیر هستند:

1.برش ورقه های مسی 

2.آتش کاری

3.چکش کاری

4.سفید کاری

 

تاریخچه مسگری

یکی از ابتدایی ترین مواردی که بشر توانست به آن دسترسی پیدا کند، فلز بوده است که با استفاده از آن می توانست کارهای بیشماری را به انجام برساندمسگری نیز در بین همین هنرهای فلزی قرار دارد. بدون شک بسیاری از افراد خواستگاه این هنر را کشور ایران می دانند اما هنوز هم که هنوز است مشخص نیست که این هنر در ابتدا در کدام یک از شهرهای ایران بوده است. هر چه که باشد هم اکنون شهر زنجان یکی از پرچمداران هنر مسگری بوده است.زنجان در تاریخچه مس قدمتی طولانی دارد. تاریخ 3000 ساله این هنر در زنجان نشان از تسلط افراد ایرانی به این هنر یعنی مسگری را نشان می دهد.

 

در چه شهرهایی هنر مسگری رایج است؟

مسگری که سالیان سال است در ایران ریشه دوانیده ، شهرهای مختلفی را درگیر خود نموده است. شهرهایی همچون زنجان، اصفهان، شیراز از جمله مهم ترین مناطقی هستند که کارگاه های مختلف در آن ها، در زمینه مسگری در حال فعالیت می باشند.

اما زنجان در میان تمام شهرها هنر مسگری را به اوج خود رسانده وتاریخچه بسیار ارزشمند در رابطه با مس دارد. به گونه ای که بازارچه ای با عنوان بازار مسگرها تنها در همین زمینه در حال فعالیت بوده است و قدمتی که توانسته به خود اختصاص دهد چیزی در حدود 600 سال است. به همین علت سالانه ظروف بسیاری در این بازارچه مسگران ساخته می شوند و بسیاری از آن ها به عنوان یک اثر برتر شناخته و نوع ظریف تر آن ها به عنوان یک شی دکوری استفاده می شود.

هر چند امروزه ظروف بسیاری پا به عرصه حضور گذاشتند؛ اما هنوز هم افراد متعددی وجود دارند که ظروف مسی را به هر چیزی ترجیح می دهند  و شاید دلیل آن تلاشی است که برای ساخت آن ها انجام می گیرد و برخی براین باورند که ارزش هنر مس زنجان بقدری بالا است که نمیتوان برای این هنر قیمتی گذاشت.

آیا استفاده از ظروف مسی امتیازاتی را با خود به دنبال دارد؟

به غیر از بحث زیبایی و دکوراسیون، در هنرهای مختلف بحث مزایا و محاسن نیز مطرح می شودظروف مسی مزایای بیشماری را به خود اختصاص داده اند که به بدن یک انسان مربوط می شوند. به طوری که اگر باکتری ای در غذا موجود باشد، پس از گذشت چهار ساعت به طور کامل در ظروف مسی از بین می رود و به نوعی به عنوان یک ضد عفونی غذا از آن یاد می شود. همچنین سیستم ایمنی بدن از جمله هورمون ها را به تعادل می رساند و در نهایت افسردگی را نیز کاهش می دهد.